Koncerty muzyki barokowej, kursy dla studentów prowadzone przez uznanych muzyków oraz spotkania z publicznością znalazły się w programie rozpoczynającej się w poniedziałek we Wrocławiu Akademii Bachowskiej.
Akademia Bachowska to festiwal organizowany wspólnie przez Filharmonię Wrocławską i Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego. Seria koncertów oraz kursy dla studentów poświęcone są muzyce barokowej, a w szczególności interpretacji twórczości Jana Sebastiana Bacha.
Jak poinformowała PAP Agnieszka Frei, rzeczniczka Filharmonii Wrocławskiej, wydarzeniem festiwalu będą koncert z udziałem Orkiestry i Chóru Collegium Vocale Gent pod dyrekcją belgijskiego dyrygenta Philippe’a Herreweghe.
Organizatorzy festiwalu podkreślają, że Herreweghe, od czterdziestu lat zajmuje się muzyką barokową i uznawany jest za niekwestionowany autorytet wśród znawców twórczości Bacha.
Belgijski dyrygent wystąpi przed wrocławską publicznością w środę. Pokieruje wówczas koncertem, na którym zostanie wykonana jedna z młodzieńczych kantat Bacha oraz oraz jedno z największych dzieł tego kompozytora - Magnificat.
Łącznie podczas Akademii Bachowskiej odbędą się cztery koncerty. Oprócz dzieł Bacha będzie można usłyszeć kompozycje artystów z jego rodziny oraz innych kompozytorów barkowych z Europy Środkowo-Wschodniej.
Festiwal zakończy się koncertem, na którym wystąpią Collegium Vocale Gent oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Pokieruje nim Herreweghe, a publiczność wysłucha Mszy h-moll Bacha.
Drugim istotnym elementem Akademii Bachowskiej są kursy mistrzowskie dla studentów. Odbędą się zajęcia ze śpiewu i gry na poszczególnych instrumentach. Zaplanowano również spotkanie dla publiczności i wykład z Herreweghe.
Akademia Bachowska zakończy się 9 lutego.(PAP)
pdo/ as/