Debata o kreowaniu charakteru miasta to jedno z wydarzeń w ramach odbywającego się od poniedziałku w Rzeszowie Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. W trakcie imprezy zobaczyć będzie można również zdjęcia rzeszowskiej architektury z lat 20. i 70. ubiegłego wieku.
Rzeszowski Festiwal Przestrzeni Miejskiej jest jedyną tego typu imprezą w Polsce; potrwa do soboty. Wydarzenie skupia się na zagadnieniach związanych z architekturą, urbanistyką, rewitalizacją, socjologią współczesnego miasta oraz na kierunkach jego rozwoju.
Tegoroczny festiwal rozpocznie się w poniedziałek wystawą multimedialną #RZA2070, prezentującą zdjęcia rzeszowskiej architektury z lat 20. i 70. Eksponowane będą fotografie m.in. hali Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Hali Targowej. Fotografie pochodzić będą ze zbiorów organizatorów i zostaną zaprezentowane na ścianie kamienicy obok rzeszowskiego ratusza.
Jak powiedział PAP Krzysztof Delikat z Estrady Rzeszowskiej, organizatora festiwalu, do wystawy włączone zostaną zdjęcia zrobione przez mieszkańców Rzeszowa miejscowym zabytkom. „Fotografie pobierane będą z serwerów aplikacji Instagram i muszą być otagowane hasłem #RZA2070” - dodał.
Delikat zaznaczył, że tegoroczna impreza będzie się składała z kilku bloków tematycznych. Pierwszy to wystawy zdjęć, gdzie będzie można zobaczyć ekspozycję m.in. „Litewskie Przystanki Autobusowe” Nicolasa Grospierre czy „TypoPolo” pod kuratelą Rene Wawrzkiewicza.
Jak wyjaśnił Delikat, TypoPolo to pojęcie opisujące typograficzny fenomen, jakimi były amatorskie projekty reklam, szyldów i napisów informacyjnych w latach 90.
„Wystawa ukaże konteksty i inspiracje młodej, niezależnej grafiki w Polsce. Na ekspozycje będą się składać m.in. przykłady szyldów, liternictwa i napisów eksponowanych na witrynach sklepowych w formie oryginalnych obiektów lub fotograficznej prezentacji” - dodał.
Kolejne wydarzenia festiwalu to debaty i dyskusje mieszkańców Rzeszowa z zaproszonymi prelegentami na temat nietypowego planowania rozwiązań urbanistycznych i kreowania przestrzeni miejskiej. Gośćmi będą przedstawiciele instytucji kulturalnych m.in. prezes Fundacji Bęc Zmiana Bogna Świątkowska oraz prezes Fundacji SOS Życie Kinga Bielec.
Nie zabraknie też warsztatów architektonicznych dla studentów Politechniki Rzeszowskiej. „Ich zadaniem będzie opracowanie projektu zagospodarowania skwerów miejskich i terenów zielonych w Rzeszowie. Nadanie im nowego kształtu i dodanie ciekawych elementów architektonicznych. Najciekawsze propozycje zostaną przesłane do zarządu instytucji, które będą mogły z nich skorzystać” - podkreślił Delikat.
Urozmaiceniem programu będą plenerowe koncerty. Zagrają: Skubas, Bokka, Fismoll, Łagodna Pianka, Young Stadium Club, Co-Sovel.
Większość wydarzeń festiwalowych odbywać się będzie w Klubie Festiwalowym działającym w fosie rzeszowskiego zamku. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w grudniu 2010 r. Imprezę organizuje Urząd Miasta Rzeszowa i Estrada Rzeszowska. (PAP)
huk/ jbr/