Olsztyński teatr lalek świętuje w sobotę jubileusz 65-lecia działalności. Z tej okazji zostanie wystawiony spektakl „Dziecko Noego”, a zgromadzeni w teatrze będą mogli usłyszeć garść anegdot „zza parawanu”. Jubileusz uczczono także wystawą w kuluarach teatru.
Dziś olsztyński teatr lalek mieści się w centrum Olsztyna, przy ul. Głowackiego. Łatwo poznać ten budynek, bo są przed nim ustawione duże rzeźby dzieci i kukiełek, ale przez wiele lat placówka mieściła się w pobliżu dworca Olsztyn Główny, przy Placu Bema.
Działalność Teatru rozpoczęła się w 1953 r., kiedy powstało Stowarzyszenie Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko-Mazurskiej "Czerwony Kapturek". Ważnym rokiem dla teatr był rok 1961, kiedy jego dyrektorem został Jan Zbigniew Wroniszewski. Doprowadził on do upaństwowienia instytucji i zgromadził zespół lalkarzy, którzy związali się z teatrem na wiele następnych lat.
Od 6 października 1986 r. teatr ostatecznie przybrał nazwę Olsztyńskiego Teatru Lalek.
W olsztyńskim teatrze lalek grany jest repertuar zarówno dla dzieci, dla młodzieży, jak i dorosłych (od 2000r. istnieje oficjalna Scena dla Dorosłych). Teatr gości też wydarzenia kulturalne np. Studencki Tydzień Teatralny, czy Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA oraz Spotkania Teatrów Jednego Aktora – SOLO.
Podczas sobotniej jubileuszowej gali zapowiedziano ujawnienie "anegdot zza parawanu" i wystawienie spektaklu "Dziecko Noego".
W kuluarach teatru prezentowana jest wystawa, która opowiada m.in. o tym, jak przez lata zmieniały się teatralne lalki. Wystawę na postawie teatralnych archiwów przygotowały Patrycja Zdanewicz i Katarzyna Schulz. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ agz/