„Szklaną menażerią” Tennessee Williamsa w reżyserii Jacka Poniedziałka Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu otwiera tegoroczny sezon. Premiera sztuki już w najbliższą sobotę, 13 września.
„Szklana menażeria” Williamsa to pierwsza sztuka, która przyniosła wielki rozgłos jej autorowi. To opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie, w której samotna matka wychowuje syna i córkę, którym trudno odnaleźć się w otaczającym ich świecie i niepełnej rodzinie.
Na zwołanej w poniedziałek konferencji prasowej reżyser spektaklu Jacek Poniedziałek tłumaczył, że na przygotowanie tej właśnie sztuki zdecydował się dlatego, że bardzo dużo „spraw, historii i przeżyć łączy go z bohaterami tego tekstu i z biografią Williamsa”.
„Dojrzewałem w latach 80., w czasach stanu wojennego. Ale moja pamięć sięga do okresu lat 60. i 70., czyli czasu zgrzebnego socjalizmu w Polsce (...). Czytając i tłumacząc tekst Williamsa przypominały mi się sceny właśnie z tamtego okresu, z przełomu lat 60. i 70.” - powiedział Poniedziałek.
W sztuce pokazana będzie nacechowana napięciem, lękiem i irytacją komunikacja między członkami rodziny. „To mi strasznie przypomina mój dom rodzinny. Dlatego nieskromnie powiem, że trochę opowiadam w spektaklu o sobie" – mówił.
Według Poniedziałka scenografia będzie stanowić „fusion czasowy” - "coś współczesnego, coś z czasów PRL i elementy nawiązujące do epoki Williamsa, czyli pierwszej połowy XX wieku". Będą także rekwizyty z życia reżysera – autentyczne świadectwo komunii świętej Poniedziałka, portret jego ojca czy zdjęcie małżeńskie rodziców.
W spektaklu wystąpią Grażyna Misiorowska, Grażyna Rogowska, Leszek Malec i Sylwester Piechura. Za scenografię odpowiada Michał Korchowiec, za choreografię Łukasz Przytarski, a za światła Katarzyna Łuszczyk. Poniedziałek odpowiedzialny jest również za opracowanie muzyczne sztuki.
„Szklana menażeria” to pierwsza premiera rozpoczynającego się właśnie sezonu w opolskim teatrze. Upłynie on, jak zapowiedziały władze placówki, pod znakiem jubileuszu 40-lecia teatru oraz Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Dyrektor opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego Tomasz Konina zaznaczał, że planów jest wiele, ale ich realizacja w dużej mierze zależy od przyszłorocznego budżetu woj. opolskiego, jednostki której podlega teatr.
Po „Szklanej menażerii” polską premierę będzie miała sztuka „Muzeum niewinności”, która powstała na podstawie tekstów Orhana Pamuka. Po raz pierwszy przedstawienie to było grane w czerwcu podczas międzynarodowego festiwalu teatralnego w Stambule. „Potem zapraszamy wszystkich na dawno niewidzianego w Opolu Szekspira – na +Sen nocy letniej+ w reżyserii Pawła Świątka” – mówił Konina.
Kolejną premierą ma być – przygotowywana specjalnie na jubileusz 40-lecia teatru i 40-lecia opolskich konfrontacji teatralnych – „Odprawa posłów greckich” patrona opolskiej sceny Jana Kochanowskiego w wersji operowej. „To widowisko, na które bardzo czekam – dodał Konina. – Przygotowywane jest zarówno na konfrontacje teatralne, jak i uroczystości jubileuszowe, które odbędą się w kwietniu przyszłego roku”.
Do repertuaru wrócą też w sezonie uznane już nie tylko przez opolskich widzów spektakle, takie jak np. „Iwona, księżniczka Burgunda” Krzysztofa Garbaczewskiego czy „Dwanaście stacji” Tomasz Różyckiego w reż. Mikołaja Grabowskiego. (PAP)
kat/ ls/