Wystawą „Bunt w systemie” o muzyce buntu w czasach PRL-u Muzeum Nowej Huty otwiera kolejny rok wystawienniczy. W planach ma także monograficzny pokaz prac Wincentego Wodzinowskiego i opowieść o historii krakowianek.
Na wystawie o antysystemowej muzyce okresu PRL-u znajdą się plakaty koncertowe, nagrania i zdjęcia, ziny i oryginalne instrumenty muzyków.
"Wystawa będzie prowadzić od muzyki jazzowej przez rock'n'rolla do alternatywy lat 80., czyli punk-rocka i reggae" – zapowiedział na konferencji kurator wystawy Zbigniew Semik. Dodał, że będzie można posłuchać muzyki przez słuchawki i potańczyć w strefie do tańca. "Słuchając muzyki ze wszystkich dekad PRL-u, będziemy mogli się poczuć jak na koncercie" – dodał kurator.
Wystawa "Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-1989" będzie dostępna od 23 lutego w Muzeum Nowej Huty, oddziale Muzeum Krakowa. Ekspozycją tą instytucja rozpoczyna kolejny rok wystawienniczy. W kolejnych miesiącach planowana jest również pierwsza monograficzna wystawa poświęcona Wincentemu Wodzinowskiemu, związanemu z Krakowem malarzowi kompozycji ludowych i rodzajowych.
"To pokazywanie artysty może nieco zakurzonego, który nie miał wystawy monograficznej, którego trzeba odkryć" – zwrócił uwagę zastępca dyrektora Muzeum Krakowa Jacek Salwiński. Zaznaczył też, że malarz był związany życiem i twórczością z Krakowem, Podgórzem i ze Swoszowicami.
Przyznał, że pomysł zrodził się po sukcesie ubiegłorocznej wystawy malarstwa Włodzimierza Tetmajera.
"Tematyka ludowa, chłopomańska jest modna" – powiedział. Wystawę sztuki Wodzinowskiego muzeum zaplanowano na czerwiec.
Trzecim ważnym projektem muzeum będzie ekspozycja "Siłaczki", poświęcona przemianom pozycji społecznej kobiet na przykładzie krakowianek. Zaplanowana na koniec września ekspozycja będzie pierwszą w muzeum opowieścią o historii kobiecej Krakowa. (PAP)
Autorka: Julia Kalęba
juka/ joz/