Osiem premier teatralnych, w tym m.in. "Ich czworo" i "Damy i huzary" zobaczymy w nowym sezonie Teatru Telewizji. TVP pokaże też m.in. "Umarłą klasę" i "Mszę za miasto Arras". Sezon rozpocznie się 7 września premierą "Rybki Canero" w reżyserii J. Machulskiego.
TVP1, TVP2, TVP Kultura, TV Polonia oraz iTeatr, czyli Internetowy Teatr TVP, to platformy, które będą prezentowały spektakle w najbliższym sezonie Teatru Telewizji. Na kolejne miesiące zapowiedzianych zostało m.in. osiem premier, finał Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski oraz kontynuacja obchodów 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego. W planie są również pokazy spektakli Tadeusza Kantora oraz przeglądy sztuk, w których zagrali Krzysztof Globisz czy Danuta Stenka.
"Teatr to nie przedsiębiorstwo, to przedsięwzięcie" - powiedział w piątek prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński. "A telewizja to przedsięwzięcie publiczne" - dodał, iż ma "nadzieję, że Teatr Telewizji będzie odzyskiwał swoją pozycję".
Najwcześniej sezon rozpocznie się w TVP 1. Pierwszy spektakl zostanie wyemitowany w poniedziałek, 7 września, o 20.25. Będzie to "Rybka Canero", komedia rodzinna z wątkiem kryminalnym w reżyserii Jana Machulskiego. Zagrają m.in. Jan Englert, Ewa Wiśniewska, Cezary Pazura, Andrzej Zieliński oraz Maja Ostaszewska. Na kolejne tygodnie zostały zapowiedziane dwie premiery polskiej klasyki: "Damy i huzary" według Krystyny Jandy oraz "Ich czworo" w reżyserii Marcina Wrony.
W TVP2 będzie można zobaczyć spektakle Tadeusza Kantora, którego stulecie urodzin oraz 25. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku. Będą to zrekonstruowane cyfrowo "Umarła klasa" (29 listopada) oraz "Wielopole, Wielopole" (27 grudnia).
Reżyserka "Dam i huzarów", Krystyna Janda zapowiedziała, że zdjęcia sztuki powstałej na podstawie utworu Aleksandra Fredry będą kręcone w historycznym wnętrzu polskiego dworu, i że w obsadzie znajdą się m.in. Sławomir Orzechowski, Andrzej Grabowski, Izabela Kuna oraz Katarzyna Gniewkowska.
O "Ich czworgu. Tragedii ludzi głupich w trzech aktach" wykonawczyni jednej z ról, Maja Ostaszewska powiedziała, że jest to inscenizacja pełna "zabawy konwencją, z każdą bohaterką z innej epoki, z fantastycznymi zdarzeniami". Sztukę na podstawie jednej z najbardziej znanych komedii Gabrieli Zapolskiej wyreżyserował Marcin Wrona. Powstała w koprodukcji TVP z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Prócz Ostaszewskiej wystąpią m.in. Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski oraz Agata Buzek.
W "Dwójce" zobaczymy spektakle młodych polskich dramaturgów. Będą to - jak zapowiedziała Marzena Podgórska z TVP2 - "sztuki poruszające kontrowersyjne i aktualne tematy". Spektakle będą emitowane w każdą ostatnią niedzielę miesiąca około godziny 23.
Sezon teatralny w TVP2 otworzy 27 września spektakl "Chłopiec malowany" w reżyserii Piotra Ratajczaka, którego tematem - według Podgórskiej - są "pytania o sens naszej misji w Iraku oraz o polska polityka historyczna". W kolejnych tygodniach "Dwójka" pokaże przedstawienia: "Cukier Stanik" w reżyserii Agaty Puszcz o "ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu tandety i (...) tanio produkowanych towarów".
W TVP2 będzie można zobaczyć też spektakle Tadeusza Kantora, którego stulecie urodzin oraz 25. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku. Będą to zrekonstruowane cyfrowo "Umarła klasa" (29 listopada) oraz "Wielopole, Wielopole" (27 grudnia).
Podczas spotkania władz TVP i twórców z dziennikarzami, podano również daty pierwszych premier Studia Teatralnego Dwójki w 2016 roku. 31 stycznia wyemitowany zostanie horror Marty Miłoszewskiej "Trash story", a cztery tygodnie później "Koronacja" - sztuka o pokoleniu dzisiejszych trzydziestolatków w reżyserii Sebastiana Chondrokostasa.
W ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski, inicjatywy powstałej z okazji 250-lecie Teatru Narodowego i publicznego w Polsce, w TVP Kultura odbędą się transmisje i premierowe pokazy ekranizacji głośnych spektakli ostatnich lat. Będą to kolejno "Obwód głowy" z Teatru Nowego w Poznaniu w reżyserii Zbigniewa Brzozy, "Tato" Artura Pałygi krakowskiego Teatru Bagatela oraz monodram Janusza Gajosa "Msza za miasto Arras".
W ramach obchodów rocznicowych trwa konkurs "Klasyka żywa", którego organizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny. Do przedsięwzięcia zgłosiły się teatry, które pracowały nad współczesnymi inscenizacjami tekstów z polskiej literatury dawnej. Zgłoszona została m.in. adaptacja "Lilii Wenedy" Słowackiego w reżyserii Michała Zadary (warszawski Teatr Powszechny), "Termopile polskie" na podstawie tekstu Micińskiego (reż. Jan Klata, krakowski Teatr Stary) czy "Przedwiośnie" bazujące na powieści Żeromskiego, którym zajęła się Natalia Korczakowska z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Zwycięzca zostanie wyłoniony 28 listopada. W każdym ze zgłoszonych teatrów będzie transmitowana gala rozdania nagród, a następnie, po raz kolejny, zostaną wystawione konkursowe spektakle.
We wtorki o 20.30 TVP Kultura będzie prezentowała spektakle w ramach przeglądów. Najpierw będą to sztuki z udziałem Krzysztofa Globisza, potem najwybitniejsze spektakle Teatru Narodowego, następnie inscenizacje, w których zagrała Danuta Stenka.
Polonia pokaże klasykę z archiwum Teatru TV - legendarne "Dziady" w reżyserii Konrada Swinarskiego, "Kordiana" według Englerta, "Śluby panieńskie" Jandy, "Nie-Boską Komedię" w reżyserii Zygmunta Hubnera oraz "Noc listopadową" Andrzeja Wajdy.
Sezon w iTeatrze otworzy - 23 września - spektakl na podstawie baśni Marii Konopnickiej - "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Zaprezentowana zostanie też inscenizacja tekstu literatury dawnej przygotowana przez młodzież na Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych. (PAP)
oma/ drag/