Kultura i sztuka po 1989 roku

10.05.2018

Otwarcie nowego magazynu studyjnego w łódzkim Muzeum Sztuki - w sobotę

Występ eksperymentującej w sferze wizualno-dźwiękowej grupy artystycznej BNNT uświetni w sobotę otwarcie nowego magazynu studyjnego w Muzeum Sztuki w Łodzi. Obiekt kosztował prawie 9,5 mln zł.

"Muzeum Sztuki w Łodzi posiada największą kolekcję sztuki XX i XXI wieku w Polsce i jedną z największych w tym regionie Europy. Kwestia przechowywania tych cennych zbiorów jest dla nas kwestią zasadniczą. Dzięki specyficznej konstrukcji magazynów studyjnych stwarzamy w nich też miejsce, by ze zbiorami się zapoznawać" – podkreślił dyrektor łódzkiego Muzeum Sztuki Jarosław Suchan na konferencji prasowej w czwartek.

Jak dodał, znakomite warunki do pracy zyskali nie tylko historycy sztuki czy artyści, ale praktycznie wszyscy, którzy zainteresowani są zbiorami Muzeum i mogą skorzystać z proponowanych przez nie programów edukacyjnych, które dotyczyć będą nie tylko specyfiki zbiorów, ale też metod pracy z dziełami sztuki, ich konserwacji i ochrony.

Adaptacja starego magazynu, który nie spełniał wymogów technicznych ani estetycznych, trwała od marca ubiegłego roku. W nowym obiekcie wykorzystano jedynie ściany konstrukcyjne dawnego budynku. Obecnie magazyn zwraca uwagę modernistycznym stylem, zwłaszcza przeszkloną elewacją, w której odbija się zabytkowa siedziba Muzeum – dawny Pałac Karola Poznańskiego. Jest też naszpikowany nowoczesnymi urządzeniami zapewniającymi ochronę dziełom sztuki, posiada m.in. system gaszenia gazem.

Jak przypomniał w czasie konferencji marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, przebudowa obiektu możliwa była dzięki środkom unijnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie z POIŚ wyniosło ponad 5,5 mln zł przy całkowitym koszcie projektu ponad 9,4 mln zł, natomiast różnicę między kwotami stanowił wkład własny Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

"A to dopiero początek, bo wciąż trwa rewitalizacja należącej do Muzeum kamienicy od strony ul. Gdańskiej, na którą przeznaczono 17 mln zł" - dodał marszałek.

Uroczyste otwarcie magazynu nastąpi w sobotę wieczorem; na dziedzińcu Muzeum da koncert eksperymentalny zespół BNNT, czyli Konrad Smoleński i Daniel Szwed, grający na perkusji i "bombie", czyli własnej konstrukcji futurystycznej gitarze. Tajemniczy duet, który występuje bez koszulek, ale za to w kominiarkach tworzy na pograniczu muzyki, sztuk wizualnych i teatru.

Wcześniej muzealnicy przeprowadzą w nowych przestrzeniach magazynu pierwsze zajęcia warsztatowe dla dzieci pt. "Nie owijaj w bawełnę", na których młodzi entuzjaści sztuki poznają metody magazynowania dzieł sztuki nowoczesnej.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

edytor: Paweł Tomczyk

agm/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL