Najlepsi gawędziarze i śpiewacy ludowi, ale też kapele łączące tradycję z nowoczesnością pokażą się podczas rozpoczętych w sobotę w Nowogrodzie (Podlaskie) 24. Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.
To jedno z najważniejszych w roku wydarzeń będących prezentacją dorobku Kurpiów, jedna z największych imprez folklorystycznych w Podlaskiem.
Występy konkursowe i pozakonkursowe na scenie przy skansenie kurpiowskim odbywać się będą także w niedzielę. Zaprezentuje się ok. czterystu wykonawców. Do tego warsztaty etnograficzne ginących zawodów, gdzie pod okiem twórcy można próbować swoich sił w warsztacie kowalskim, garncarskim, tkackim, czy robieniu tradycyjnej kurpiowskiej wycinanki.
Malowniczo położony na skarpie nad rzeką Narew kurpiowski skansen w Nowogrodzie obchodzi w 2017 r. 90-lecie istnienia.
Jak powiedział PAP organizator dni kultury kurpiowskiej, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki, główny cel imprezy to prezentacja dorobku twórców kurpiowskich.
"Podstawą jest kultywowanie kultury naszych przodków. Jednocześnie konkurs jest po to, żeby ta tradycja nie umierała, żebyśmy starali się ją w jakiś sposób przekazywać młodym pokoleniom. Kultura kurpiowskiej Puszczy Zielonej jest jedną z najbogatszych i taką wiernie zachowaną" - mówi Cholewicki.
W Nowogrodzie prezentują się artyści, którzy najpierw rywalizują na Regionalnym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej. W Nowogrodzie występują najlepsi. Nie brakuje też "nowego" elementu w prezentacjach. Np. tradycyjny repertuar kurpiowski, ale w nowoczesnej aranżacji pokazuje Skiela Kapela z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.
"Wydaje mi się, że jeśli chodzi o Kurpie, to z kulturą, tradycją nie jest najgorzej. Bardzo się cieszymy, że pojawia się coraz więcej kapel" - mówi Cholewicki i dodaje, że podpatrują one od siebie różne elementy, spotykają się, wymieniają doświadczenia.
Sobota i niedziela to dla Kurpiów również inne ważne w roku wydarzenie kulturalne, czyli festiwal folkloru "Wesele kurpiowskie" z inscenizacją wesela i IX Zjazd Kurpiów w Kadzidle (Mazowieckie).
Jak poinformował PAP wójt Kadzidła Dariusz Łukaszewski, gmina Kadzidło nada w niedzielę podczas uroczystej sesji honorowe obywatelstwa kilku osobom w różny sposób zasłużonym dla tej gminy. To polska poetka z Kiejdan na Litwie Irena Duchowska, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, historyk prof. Andrzej Kunert, dr Barbara Kalinowska, wicedyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz wieloletni proboszcz parafii w Kadzidle ks. prałat Marian Niemyjski.
"To są osoby nieskazitelne, jeżeli chodzi o swoją wieloletnią pracę na rzecz tej większej ojczyzny i działalność taką osobistą, społeczną, patriotyczną, kulturalną. A druga rzecz, wszystkie one mają związek z Kurpiami albo poprzez obecność, albo publikacje, albo prace na terenie Kurpiowszczyzny" - mówi wójt Kadzidła.(PAP)
kow/ hgt/