Uroczystości pogrzebowe Stanisława Tekielego odbędą się w czwartek. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 10.30 w warszawskim kościele św. Katarzyny na Służewie; złożenie do grobu nastąpi o godz. 14.30 na cmentarzu w Smoszewie k. Zakroczymia (Mazowieckie).
Stanisław Tekieli, dziennikarz, pisarz i tłumacz urodził się 18 września 1965 r. w Warszawie. Ukończył katolickie Liceum Ogólnokształcące pw. św. Augustyna w Warszawie. Następnie studiował orientalistykę na Uniwersytecie Warszawskim, której nie ukończył - wyjechał do Pekinu.
Na początku lat 90. był korespondentem wojennym "Gazety Wyborczej" w Jugosławii. W latach 2001-03 zbierał zeznania polskich świadków Zagłady Żydów dla Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Publikował opowiadania w "brulionie" oraz w "Lampie i Iskrze Bożej". Był analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.
Wydał m.in. "Historie z dziupli", "Burdubastę albo skapcaniałego osła, czyli łacinę dla snobów", i "Burdabastę bis" – był bowiem miłośnikiem tego dawnego języka komunikacji międzynarodowej i moderatorem kółka łaciny żywej (Circulus Latinus Varsoviensis).
Jako zamiłowany varsavianista ukończył kurs przewodników po Warszawie. Ostatnią opublikowaną jego książką była "Klątwa Rabina i inne warszawskie mity" (2020). Pasjonował się też etymologią – śmierć przerwała pracę nad kolejną publikacją zatytułowaną roboczo "Łowcy słów".
Stanisław Tekieli zmarł 19 listopada w Warszawie. Miał 55 lat. (PAP)
pat/ wj/