Spektakle teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora i działalność artystyczna Jerzego Grotowskiego we Włoszech, Józef Szajna we Florencji, artyści w szeregach 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa - to niektóre tematy rozpoczętej w poniedziałek w Rzymie trzydniowej konferencji „Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1944-1980”.
Serię spotkań z udziałem ponad 40 prelegentów z Polski i Włoch zorganizował Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata z Warszawy, Instytut Polski oraz stacja Polskiej Akademii Nauk w Rzymie we współpracy z uniwersytetem La Sapienza i Fundacją Rzymską imienia Janiny Zofii Umiastowskiej.
Wydarzeniu towarzyszy otwarta w Instytucie Polskim nad Tybrem wystawa prac Jerzego Nowosielskiego, zorganizowana w setną rocznicę urodzin malarza we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
To trzecia w ostatnich latach konferencja w Rzymie na temat polsko-włoskich kontaktów kulturalnych. Obecna edycja obejmuje okres, wyznaczony ramowo przez ważne wydarzenia historyczne. Otwiera go 1944, czyli rok bitwy o Monte Cassino, stoczonej przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, wśród nich artystów, przybyłych do Włoch z Armią Andersa, którzy po wojnie rozpoczęli studia na rzymskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zakres wystawy zamyka rok 1980, czyli narodziny Solidarności w Polsce i początek zmian a zarazem ważne polskie wydarzenia kulturalne we Włoszech, w tym pierwszy występ teatru Kantora Cricot 2 we Florencji.
Tematem wykładów i dyskusji jest także obecność włoskich artystów w Polsce począwszy od okresu powojennego.
Wśród pierwszych wydarzeń tego okresu wymieniono wystawę włoskiego malarza i scenografa, członka włoskiej partii komunistycznej Renato Guttuso w Warszawie w 1954 roku. Przypomniano także ekspozycję współczesnej sztuki włoskiej w Zachęcie w 1968 roku.
Tematem wystąpień była także w pierwszym dniu konferencji obecność Magdaleny Abakanowicz we Włoszech, prace rzeźbiarzy, wśród nich Aliny Szapocznikow, w marmurze pochodzącym ze złóż w Carrarze w Toskanii, udział polskich artystek w Biennale w Wenecji począwszy od 1952 roku, polskie wystawy w prestiżowym Palazzo delle Esposizioni w Rzymie.
Część konferencji odbędzie się w Muzeum Laboratorium Sztuki Współczesnej na rzymskim Uniwersytecie La Sapienza. Przypomniana zostanie tam między innymi postać i twórczość Michała Waszyńskiego - reżysera, producenta i scenarzysty filmowego, żołnierza 2 Korpusu Polskiego.
Zapowiedziano projekcję jego polsko-włoskiego filmu fabularnego "Wielka droga" z 1946 roku, wyprodukowanego przez Ośrodek Kultury i Prasy 2 Korpusu Polskiego. To opowieść o losach ludzi wysiedlonych na Sybir, Kołymę w 1939 roku, którzy dostali się do Armii Andersa. Film powstał między innymi w studiach miasteczka filmowego Cinecitta w Rzymie. To jedyny film dotyczący udziału polskich wojsk w kampanii na froncie włoskim.
Stephen Natanson opowie o swoim ojcu - malarzu Józefie Natansonie i jego związkach z włoskim kinem oraz współpracy z Federico Fellinim.
Mowa będzie też o recepcji filmów Vittorio De Siki i Michelangelo Antonioniego w Polsce lat 60. i 70.
Polscy i włoscy teatrolodzy opowiedzą o obecności Tadeusza Kantora i jego teatru we Włoszech od 1950 do 1980 roku.
Przypomniana zostanie również praca artystyczna Jerzego Grotowskiego w Pontederze koło Pizy w Toskanii.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ adj/