Ponad 500 artystów weźmie udział w ponad 100 wydarzeniach organizowanych w ramach rozpoczynającej się w sobotę w Poznaniu 34. edycji festiwalu Malta. "Otwieramy zupełnie nowy rozdział festiwalu, który ma zapraszać, włączać i nie narzuca narracji" - powiedziała PAP kuratorka imprezy Agata Kołacz.
Pierwszy festiwal Malta zorganizowano w Poznaniu w 1991 r. Nazwa imprezy pochodzi od Jeziora Maltańskiego, przy którym wystawiano plenerowe przedstawienia teatralne. Przez lata Malta zaliczana była do największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy Środkowo-Wschodniej.
Organizatorzy tegorocznej Malty podali, że od soboty, do niedzieli 15 września, w 30 lokalizacjach na terenie miasta zorganizowane zostaną łącznie 124 wydarzenia, w których wezmą udział artyści z 20 krajów. Oprócz spektakli, koncertów czy rozmów przygotowano także 10 pokazów filmowych, warsztaty i panele dyskusyjne. 34. edycja festiwalu jest orgaznizowana pod hasłem "Za miłość!".
Tegoroczną Maltę odwiedzi m.in. amerykański aktor Tim Robbins. Laureat Oscara zaprezentuje swój autorski wodewil „Do góry nogami”. Poznań będzie także kolejnym przystankiem na trasie światowego tournée „Elisabeth Costello” Krzysztofa Warlikowskiego i Nowego Teatru. Na festiwalu zostanie pokazana także opera „Ja, Şeküre” inspirowaną wątkami z powieści „Nazywam się Czerwień” autorstwa Orhana Pamuka. Turecki noblista, po raz drugi w historii Malty, odwiedzi festiwal i weźmie udział w rozmowie, którą poprowadzi dziennikarz Michał Nogaś.
Kuratorka tegorocznego festiwalu Agata Kołacz w rozmowie z PAP zwróciła także uwagę na operę "Sun and Sea", wystawianą w naszym kraju po raz pierwszy.
"Twórcy tej opery zapraszają do podsłuchania plażowiczów, którzy wymieniają się swoimi spostrzeżeniami, dialogami, leżąc na leżakach, w różny sposób opowiadają o swoim życiu. Widzowie patrzą na nich z góry, z antresoli. Opera, w której udział bierze ok. 60 statystek i statystów oraz poznański chór +Pogłosy+, będzie wystawiana w hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich. W poniedziałek zostanie tam wysypane 50 ton piasku. Operowa plaża w Poznaniu będzie trzecią największą na świecie realizacją tego projektu" - opisała.
Kołacz wskazała także na spektakl "Il Cimento dell’Armonia e dell’Inventione” - pol. „Spór między harmonią a wyobraźnią”. "To spektakl, który choreograficznie interpretuje +Cztery pory roku+ Vivaldiego i próbuje odnaleźć połączenie z harmonią, czy przewidywalnością, a jednocześnie jest w tej harmonii zaburzony, tak jak pory roku w dobie zmian klimatycznych" - powiedziała.
W ubiegłym roku, na ostatnim koncercie 33. Malta Festival Poznań, dotychczasowy dyrektor tej imprezy Michał Merczyński poinformował, że przestaje nią kierować. Organizująca wydarzenie Fundacja Malta borykała się z długami, a o pomoc dla festiwalu, w liście otwartym do władz Poznania, zaapelowali ludzie kultury i mediów. W grudniu Dominika Kulczyk poinformowała, że kupiła prawa do marki Malta Festival Poznań.
"Otwieramy zupełnie nowy rozdział festiwalu Malta, który ma zapraszać, włączać i nie narzuca narracji, zaprasza każdego. Filarami programowymi w tym roku są: kobieta i natura" - powiedziała PAP Agata Kołacz.
Wskazała, że twórcy tegorocznej Malty chcą nawiązać do korzeni festiwalu teatrów ulicznych z lat 90-tych XX wieku. "Wracamy z programem na ulice" - zapewniła. Dodała jednocześnie, że organizatorzy zapraszają na wydarzenia, które "będą zaskakiwać widzów za rogiem" i wywodzą się z nurtu teatrów ulicznych.
Kuratorka oceniła, że około 30 proc. festiwalowych wydarzeń jest biletowanych. Zaznaczyła przy tym, że wynika to jedynie ze specyfiki danego spektaklu czy koncertu, czyli na przykład z pojemności widowni.
Kołacz dodała, że z myślą o osobach przyjeżdżających na Maltę z innych miast, część wydarzeń - tych z międzynarodowego programu - zaplanowano w weekendy o takich porach, by po spektaklu widzowie mogli wrócić do domu wieczornym pociągiem.
Sobotnia inauguracja festiwalu rozpocznie się o godz. 15 w Parku Fryderyka Chopina, skąd na poznańskie Chwaliszewo poprowadzi kaskada 7,2 tys. kostek domina. Z kolei na Chwaliszewie odsłonięta zostanie rzeźba upamiętniająca kobietę, którą za rzekome praktykowanie czarów spalono na stosie w 1511 r.
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie https://malta-festival.pl/ (PAP)
szk/ sp/