Rzeźby dwóch świętych patronów Suwałk - Romualda i Rocha – powstały podczas międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego zorganizowanego z okazji roku Andrzeja Strumiłły w woj. podlaskim. Rzeźby staną w centrum miasta z okazji 300. rocznicy powstania miasta.
W plenerze wzięło udział dziesięciu rzeźbiarzy z Polski, Litwy i Białorusi. Jednym z jego celów było wykonanie rzeźb dwóch świętych z herbu Suwałk - Romualda i Rocha. Rzeźby mają po 2,5 metra wysokości. Postacie stoją na dwumetrowym kamieniu i cokole. W sumie postument ma ok. 6 metrów i ma stanąć w centrum Suwałk.
„Szukamy miejsca, które będzie pasowało na taki obiekt, na pewno będzie to centrum miasta” - powiedział PAP kierownik biura prasowego prezydenta Suwałk Kamil Sznel.
Pomysłodawcą jest Andrzej Strumiłło - artysta, mieszkający od 30 lat na Suwalszczyźnie. Rok 2017 jest właśnie rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.
„Pomysł był bardzo prosty, zaczerpnięty z herbu Suwałk - dwoje mnichów kamedulskich stojących na kamiennym wzgórzu, u dołu symbolicznie zaznaczona rzeka. Sądzę, że znajdzie się właściwe miejsce w Suwałkach, ku radości wszystkich” - powiedział PAP Andrzej Strumiłło.
Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wykonawcami rzeźb i kamiennej podstawy są trzej białoruscy rzeźbiarze: Igor Zasimowicz, Vladimir Pipin i Vladimir Pampalejew. „To prezent od białoruskich rzeźbiarzy dla mieszkańców Suwałk” - powiedział PAP Igor Zasimowicz.
Św. Romuald to założyciel zakonu kamedułów, którzy w 1690 roku założyli Suwałki. Św. Roch jest symbolem opiekuńczości i ochrania przed zarazami. W herbie miasta jest także pies u nóg św. Rocha, który symbolizuje wiarę, wierność i posłuszeństwo.
Jak informuje magistrat w Suwałkach, rzeźby zostaną odsłonięte w czerwcu w 2018 roku, dwa lata przed głównymi obchodami 300-lecia miasta. Suwałki otrzymały prawa miejskie 2 maja 1720 roku. Nadał je król August II Mocny.(PAP)
autor: Jacek Buraczewski
edytor: Agata Zbieg
bur/ agz/