Debata biskupa z rabinem rozpoczęła w środę w Poznaniu XV Dni Judaizmu. Motywem święta jest fragment z Księgi Rodzaju "Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, i złóż go w ofierze", opisujący ofiarowanie Izaaka przez Abrahama. Dzień Judaizmu, przypadający 17 stycznia, to w Poznaniu nie tylko nabożeństwo, ale także cykl wydarzeń kulturalnych i naukowych. Związane jest to z dawną funkcją metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, który odpowiadał z ramienia Episkopatu za dialog z judaizmem.
Metropolita poznański w środę debatował z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem o biblijnym Jakubie.
W czwartek w Bibliotece Raczyńskich otwarta zostanie wystawa "Judaizm dawniej i dziś", na której zaprezentowane zostaną książki ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich oraz z kolekcji prywatnej - na temat judaizmu, wiary, obrzędów i symboli. Wśród eksponatów są egzemplarze Talmudu i Tory oraz modlitewniki i leksykony, a także pergaminowy fragment zwoju Tory. Napisy objaśniające eksponaty są dwujęzyczne: polskie i hebrajskie.
W piątek w Domu Kultury pod Lipami aktor Teatr Ateneum z Warszawy Sławomir Holland przedstawi monodram Zvi Kolitza "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem".
W sobotę na ulicach Poznania rozegrana zostanie gra miejska "Pojzn, tej! Śladami poznańskich Żydów". Ten edukacyjny projekt rozpocznie się przy grobie rabina Akivy Egera, jednego z najbardziej znanych żydowskich uczonych, który sprawował urząd rabina w Poznaniu od 1814/1815 do 1837 r. Celem gry jest przypomnienie historii i pokazanie współczesności żydowskiej społeczności Poznania.
W niedzielę orkiestra Amadeus Agnieszki Duczmal da koncert zatytułowany "Echa korzeni". Repertuar koncertu nawiązuje do atmosfery głębokich przemyśleń i zbudowania szacunku i tolerancji wobec innych kultur religijnych. W programie usłyszymy utwory wybitnych kompozytorów dwudziestego wieku, których korzenie przeplatają się z tradycją żydowską.
17 stycznia - w Dzień Judaizmu - w kościele pw. Św. Wojciecha zaplanowano nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu.
Poznańskie Dni Judaizmu zakończy 18 stycznia jazzowy koncert zespołu Klezmafour z Lublina.(PAP)
kpr/ ls/