Wywrócimy powieść Conrada leżącą na półkach jako niedostępny, skomplikowany językowo i narracyjnie tekst, a która jest na swoje czasy bardzo nowatorska – powiedział we wtorek reżyser spektaklu „Lord Jim” Maciej Podstawny. Prapremiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w sobotę.
„Lord Jim. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada” to – jak zapowiedział reżyser – dwugodzinny muzyczny spektakl, będący „wyborem najsmaczniejszych kąsków z książki”. „Wzięliśmy na warsztat powieść bardzo długą, trudną, skomplikowaną narracyjnie. Tytuł mówi, że mamy do czynienia z ćwiczeniami z czytania czyli jesteśmy na seminarium na uniwersytecie i usiłujemy wyciągnąć najbardziej atrakcyjne wątki z Conrada, przedstawić je w formie monologów czy poszczególnych scen” – zaznaczył Podstawny.
Jak mówił reżyser, "w książce głównie się opowiada o lordzie Jimie, to jest bohater, który nie ma głosu. My mu ten głos dajemy”.
„Pierwsza część spektaklu to streszczenie procesu sądowego czyli lekcja anatomii lorda Jima. Przyglądamy się jak doszło do tego, że odpowiedzialny oficer na Patnie w pewnym momencie nie wytrzymał presji i zdradził swoje obowiązki, nie był dostatecznie czujny i skoczył z tonącego statku. To jest jego brzemię, które ciągnie się do końca. W drugiej części przedstawienia projektujemy wyspę, na którą lord Jim się udał i gdzie został przez miejscowych tubylców uznany królem. To kolejną pomyłka życiowa, której się dopuścił, a którą my relacjonujemy” – oznajmił twórca.
Jak powiedział Podstawny, spektakl jest „przeciwko pisaniu narracji zbudowanej wokół pojęć honoru i powinności”. „Lord Jim ze swoim honorem zachowuje się jak mężczyzna, który ma grypę. Leży na łóżku i jęczy przez całe życie, a cały świat się nad nim pochyla. Postać odczytywana jest w Polsce jako pochwała ślepego posłuszeństwa. My chcemy to odwrócić” – dodał.
Spektakl „Lord Jim” będzie można oglądać od 9 grudnia na scenie Malarnia Teatru Współczesnego w Szczecinie. Wystąpią w nim m.in. Maria Dąbrowska, Barbara Lewandowska, Karolina Krawiec, Grażyna Madej, Maciej Litkowski, Michał Kosela, Piotr Mokrzycki, Piotr Tokarz. Podczas przedstawienia wykonywana będzie muzyka na żywo autorstwa Kamila Tuszyńskiego i Ewy Gądek.
Szczeciński spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w ramach Roku Conradowskiego 2017. 160 lat temu, 3 grudnia 1857 roku, w Berdyczowie urodził się Józef Konrad Korzeniowski, znany jako Joseph Conrad, pisarz, autor „Jądra ciemności”, „Lorda Jima”, „Tajfunu”, „Nostromo” oraz „Smugi cienia”. (PAP)
autor: Marta Zabłocka
mzb/ agz/