Premiera spektaklu „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka odbędzie się 10 września w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (Śląskie). Tekst polemizuje z mającym swe korzenie jeszcze w czasach zaborów antagonizmem między Górnym Śląskiem i Zagłębiem.
"Mamy taką ambicję, żeby to, co robimy, miało walor uniwersalności. Chcemy, żeby ta lokalna, śląsko-zagłębiowska czy zagłębiowsko-śląska historia, niosła uniwersalne przesłanie. Będziemy przyglądać się i rozprawiać z lokalnymi animozjami czy obcościami, chociaż osobiście uważam, że wcale nie istnieje ich aż tak dużo. +Nikaj+ opowiada o trudnym momencie, kiedy historia i świat są tak skomplikowane, że trudno sobie z nimi poradzić. O tym właśnie jest ta opowieść – o ludziach, którzy szukają odpowiedzi, czują się obco w przełomowych momentach historycznych i starają się świat poukładać po swojemu" – powiedział we wtorek autor dramatu Zbigniew Rokita.
Punktem wyjścia tej historii jest Polska pozbawiona niespodziewanie władzy centralnej. W osieroconym kraju podnoszą głowy kolejne grupy dążące do uznania swojej autonomii. Jak zwykle nikt nie spodziewa się, że wielka polityka zawita również do mieszkań zwyczajnych ludzi. Na przykład Pyjtra i Reginy Hajoków z Ostropy, którzy razem ze Zbyszkiem – sąsiadem rodem z Sosnowca – będą musieli zmierzyć się z wyznawcami Burzy, Ślązakowcami, Wielkozagłębianami, nastoletnim buntem Małgorzaty, historyjkami ostatniego żyjącego śląskiego powstańca i prezentami od wujka z zagranicy.
Wśród realizatorów, obok dyrektora Teatru Śląskiego Roberta Talarczyka, są też raper Miuosh oraz scenograf Marcel Sławiński – współautor, wraz z Katarzyną Sobańską – scenografii do nagrodzonego Oskarem filmu Pawła Pawlikowskiego "Ida".
"Mam nadzieję, że ten spektakl to symboliczny, nowy początek między Śląskiem i Zagłębiem. Wraz z zespołem realizacyjnym poszukujemy nowej formuły współistnienia tych regionów" – dodał Zbigniew Rokita.
Spektakl jest jednym z elementów projektu Zagłębie//Śląsk, czyli współpracy dwóch teatrów – Teatru Zagłębia w Sosnowcu i Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, który jest próbą "przepracowania" regionalnych podziałów i animozji. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ aszw/