Z okazji jubileuszu 90. rocznicy urodzin pragnę złożyć Panu bardzo serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Proszę przyjąć wielkie podziękowanie oraz wyrazy uznania za Pański wspaniały dorobek twórczy - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do reżysera Jerzego Hoffmana.
Prezydent zwrócił uwagę, że dorobek twórczy Jerzego Hoffmana "istotnie wzbogaca polską sztukę filmową i polską kulturę". "+Żyłem w dość burzliwym okresie+ – stwierdził Pan, patrząc z dystansu czasu na swą biografię. Ile refleksyjnego, przekornego humoru zawiera się w tym słówku +dość+, przekonuje się każdy, kto bliżej poznaje Pańskie niełatwe losy, wpisane w historię Polski" - napisał.
Dodał, że zapewne to właśnie one wpłynęły na epicki charakter reżyserskiej twórczości Jerzego Hoffmana. "Zwracają też uwagę Pańskie starania, aby być blisko prawdy życia, tak jak w pierwszych filmach dokumentalnych, które przełamały powszechnie wówczas panujący fałsz socrealizmu. Gdy wraz z Edwardem Skórzewskim zdobył Pan ugruntowaną sławę jako dokumentalista, ze świetnym skutkiem podjął Pan wyzwanie kina fabularnego. Do dzisiaj widzowie chętnie wracają do +Gangsterów i filantropów+ i polskiego westernu +Prawo i pięść+, ze słynną balladą +Nim wstanie dzień+" - stwierdził Duda.
Jak podkreślił, nie tylko w historii filmu, ale przede wszystkim w polskiej wyobraźni i tożsamości Jerzy Hoffman "zapisał się na trwałe jako wielki twórca kinowej adaptacji +Trylogii+". "To dzieło Henryka Sienkiewicza jest bez wątpienia odbiciem polskiej duszy – a Pan po mistrzowsku przełożył język literatury na język kina. Już na zawsze Polacy będą przeżywać +Trylogię+ zarazem po Sienkiewiczowsku, jak i po Hoffmanowsku. W najlepszym stylu pokazał Pan, jak wspaniały potencjał zawiera się w kinie popularnym, kierowanym do masowego widza, pełnym emocji, a jednocześnie artystycznego piękna, czego kolejnymi dowodami były filmy +Znachor+ i +Stara baśń+. Z rozmachem opowiedział Pan również rodakom o zawisłym nad odrodzoną Rzecząpospolitą śmiertelnym niebezpieczeństwie i wielkim historycznym zwycięstwie w filmie +1920. Bitwa warszawska+" - czytamy.
Prezydent wskazał, że wspomnienia z dzieciństwa, a także wrażliwość i ogromna wiedza historyczna reżysera sprawiły, że bliska jemu sercu stała się Ukraina. "Ze względu na polityczne uwarunkowania dopiero w wolnej Polsce mógł Pan nakręcić +Ogniem i mieczem+, dopełniając cykl +Trylogii+. Budzi uznanie, z jakim zrozumieniem i wyczuciem odnosi się Pan nie tylko do naszej polskiej, lecz także do ukraińskiej, kozackiej tradycji historycznej XVII wieku" - napisał.
Wspomniał, że Jerzy Hoffman jest również "autorem interesującego dokumentu +Ukraina. Narodziny narodu+, opisującego dzieje naszego wschodniego sąsiada". "Jestem pewien, że z przejęciem i poczuciem solidarności śledzi Pan dramatyczny bieg zdarzeń w broniącej swej niepodległości Ukrainie. Dzielimy wspólne przekonanie, że żadna przemoc ani tyrania nie są w stanie zdławić ludzkiej wolności i pragnienia życia we własnym, niezawisłym państwie" - zaznaczył Duda.
Prezydent podziękował reżyserowi za wszystko, czym obdarował polską kulturę. "Liczę na dalszą Pańską aktywną obecność w polskim życiu kulturalnym i publicznym. Składam najlepsze życzenia zdrowia, wielu sił, pogody ducha i wszelkiej pomyślności. Proszę przyjąć moje serdeczne pozdrowienia" - podsumował. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ dki/