Najlepsze komiksowe adaptacje wspomnień mieszkańców stołecznej Pragi wybrano w sobotę na IV Warszawskich Targach Książki. Część prac, które w lipcu wyda Fundacja Animacja w antologii "Praga Gada. O wojnie", zaprezentowano na wystawie zorganizowanej na targach.
Zwycięskie komiksy w konkursie na zobrazowanie historii mieszkańców stołecznej Pragi, zorganizowanym przez Fundację Animacja w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Inaczej „Praga Gada”, ukażą się w antologii komiksowej „Praga Gada. O wojnie” obok prac znanych rysowników z Polski i zagranicy, takich jak m.in.: Michał Śledziński, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński, Tony Sandoval z Meksyku oraz Konstantin Komardin z Rosji.
Zadaniem uczestników konkursu było zilustrowanie w formie komiksu wybranego epizodu z kolekcji nagrań archiwum, zamieszczonych na stronie internetowej www.PragaGada.pl.
Jury wybierające spośród 59 nadesłanych na konkurs propozycji komiksowych przyznało pierwszą nagrodę Pawłowi Piechnikowi, autorowi pracy „O twarzy człowieka spotkanego na Dworcu Wschodnim”. Laureat otrzyma wynagrodzenie pieniężne, a jego komiks zostanie wydrukowany w antologii poświęconej wspomnieniom prażan z okresu wojny. W wydawnictwie znajdą się także prace Mateusza Sucheckiego, Krzysztofa Budziejewskiego oraz Leszka Golińskiego, którzy zajęli trzecie miejsce w konkursie. Poza tym jury przyznało wyróżnienia oraz wyróżnienia specjalne.
Przemysław J. Olszewski, antropolog kultury i współtwórca Fundacji Animacja, powiedział PAP, że poprzez publikację komiksu fundacja zamierza promować „kompetencje kulturowe starszego pokolenia”. W tym celu – podkreślił – „historie praskich seniorów są opowiadane językiem, który będzie zrozumiały oraz atrakcyjny dla młodych ludzi – językiem komiksowym”.
Przemysław J. Olszewski, antropolog kultury i współtwórca Fundacji Animacja, powiedział PAP, że poprzez publikację komiksu fundacja zamierza promować „kompetencje kulturowe starszego pokolenia”. W tym celu – podkreślił – „historie praskich seniorów są opowiadane językiem, który będzie zrozumiały oraz atrakcyjny dla młodych ludzi – językiem komiksowym”.
Jeden z inicjatorów projektu „Praga Gada” zwrócił uwagę, że największą popularnością cieszą się wspomnienia prażan z okresu II wojny światowej, co znajdzie odzwierciedlenie w antologii komiksowej poświęconej właśnie wojennym opowieściom mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy.
Jak przypomniał, ostatnia wojna w szczególny sposób doświadczyła prażan. „Wielu naszych rozmówców, np. ci urodzeni w czasie II wojny światowej, nie mieli łatwego życia – ich relacje szczególnie uwrażliwiają człowieka. Oni obserwowali wojnę oczami dziecka (…). Wojna nie była dla nich zmianą, tak jak w przypadku dorosłych. Dzieci po prostu stwierdziły wówczas, że taki jest świat i należy się w nim odnaleźć” – mówił Olszewski, podkreślając, że wojenna rzeczywistość - obecność Niemców, Armii Czerwonej, a także bieda i strach - pozostawiła w praskich seniorach trwały ślad, co jest widoczne w opowiadanych przez nich historiach.
Ekspozycję plansz komiksu „Praga Gada. O wojnie” można oglądać na stołecznym Stadionie Narodowym, gdzie do niedzieli potrwają IV Warszawskie Targi Książki.
W ramach spotkań z komiksem fundacja organizuje w praskim Domu Kultury TuPraga wykłady poświęcone historii obrazkowej. W planach fundacji jest również wydanie w 2014 r. drugiego tomu antologii „Praga Gada. O pokoju”.
Projekt „Praga Gada” jest współfinansowany z funduszy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Patronem medialnym projektu jest portal historyczny dzieje.pl prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski.(PAP)
wmk/ bk/