Spotkania z reportażystami i pisarzami m.in. Andrzejem Stasiukiem, Anną Kamińską czy Marcinem Kąckim, dyskusja o współzawodnictwie wśród autorów oraz koncert Mitch&Mitch - złożą się na rozpoczynający się w środę w Białymstoku 6. Festiwal Literacki "Zebrane".
Impreza, której celem jest promowanie czytelnictwa i edukacji czytelniczej, potrwa do soboty. Jej organizatorem jest stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów.
Jak powiedział PAP jeden z organizatorów z Fabryki Bestsellerów, dr Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku, słowa klucze, którymi można opisać festiwal to: reportaże, Wschód i autorzy czytani dzisiaj.
W tym roku motywem przewodnim jest "Wschód", który - jak zaznaczył Kochanowski - nie był planowany, ale jest bliski społeczności Białegostoku. "Wschód jest na pewno ważny. Być może jest to dowód na to, że nie potrafimy sobie z nim poradzić, że go definiujemy, że się z nim wadzimy, że szukamy formuły, nawet jeśli jest ona nieprzyjemna, co nie znaczy, że mamy o tym nie mówić" - podkreślił Kochanowski.
Swoją premierę podczas festiwalu będzie miała książka dziennikarza Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć", która już przed promocją wzbudziła wiele emocji i dyskusji w mieście. Kochanowski uważa, że będzie to jedno z najważniejszych spotkań festiwalowych. "Ciekawi nas, dlaczego Kącki zrobił o tym książkę" - dodał.
Ważnym spotkaniem będzie też rozmowa z związanych z regionem pisarzem Michałem Androsiukiem, który pisze w języku polskim i białoruskim. Będzie to spotkanie wokół jego najnowszej książki "Krzyżyk", która opowiada o jednej ze wsi w Puszczy Białowieskiej.
O mieszkaniu w środku Puszczy Białowieskiej i wielkiej miłości do zwierząt profesor Simony Kossak będzie można posłuchać podczas spotkania z Anną Kamińską, autorką książki o Simonie. Kamińska podkreśla, że w książce chciała sportretować siłę Simony Kossak, która porzuciła Kraków i zamieszkała w leśniczówce bez prądu i wody, opiekowała się oswojonym dzikiem i krukiem terrorystą, prowadziła badania naukowe, a do tego kręciła filmy i nagrywała słuchowiska radiowe.
Będzie można też spotkać się z Piotrem Głuchowskim - jednym z autorów książki "Karbala". Tytułowa Karbala to irackie miasto leżące w polskiej strefie stabilizacji, wiosną 2004 roku zostaje zaatakowana przez Al-Kaidę. Książka jest zapisem rozmów ze świadkami tych wydarzeń.
Zaplanowano też spotkania z Andrzejem Stasiukiem, Ziemowitem Szczerkiem i Łukaszem Orbitowskim, a także koncert eksperymentującej grupy Mitch&Mitch.
Oprócz tego odbędzie się dyskusja z Tomaszem Sekielskim - dziennikarzem śledczym, ale też autorem kryminałów i założycielem wydawnictwa oraz Piotrem Nesterowiczem - autorem "Cudownej", o cudzie, który miał mieć miejsce w Zabłudowie (miejscowość w Podlaskiem).
Kochanowski powiedział, że będzie to dyskusja o tym, jak nieznani autorzy wchodzą w świat literatury. "Będzie to dyskusja wokół pytań jak się czują, czy jest im łatwo, jak są promowani czy jak odbierają świat literacki" - podkreślił.
W poprzednich edycjach festiwalu "Zebrane" odbyły się spotkania autorskie m.in. z Lidią Ostałowską, Tadeuszem Sobolewskim, Filipem Springerem, Jackiem Dehnelem, Sylwią Chutnik czy pochodzącym z Białegostoku Ignacym Karpowiczem. (PAP)
swi/ par/