Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Genius Saeculi - duch naszego czasu… W hołdzie Magdalenie Abakanowicz" otrzymał Sylwester Stabryła za zestaw dwóch prac z serii "Materia odzyskana". Zwycięzców ogłoszono w środę wieczorem w Rzeszowie.
Laureatów nagrodzono podczas uroczystego finisażu wystawy prac 29 artystów w Galerii R_Z, reprezentujących artystyczne ośrodki akademickie z całego kraju, w tym z Krakowa, Lublina, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Radomia i Rzeszowa.
Pokazane na wystawie dzieła powstały z inspiracji pracami jednej z najbardziej cenionych na świecie polskich artystek - Magdaleny Abakanowicz.
Ekspozycja była pierwszym etapem konkursu "Genius Saeculi – duch naszego czasu…" i trwała zaledwie kilka dni – od 1 sierpnia. Ostatnim etapem jest finisaż wystawy połączony z ogłoszeniem nazwisk czworga laureatów oraz wyróżnionych w konkursie. Prace te będzie można jeszcze zobaczyć w drugiej połowie sierpnia w rzeszowskim pubie "Kultura".
Pomysłodawca i koordynator projektu Marek A. Olszyński, prodziekan ds. Promocji i Rozwoju Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego powiedział PAP, że na wystawę zostały wybrane tylko prace inspirowane twórczością Magdaleny Abakanowicz, takie "które mają w sobie jej ducha, jej wrażliwość, jakiś niuans". Jury odrzuciło natomiast dzieła będące kopią, powtórzeniem, czy zbyt dosłownym nawiązaniem do dzieł mistrzyni.
Spośród 29 prac pokazanych na ekspozycji jury wybrało cztery – ich zdaniem – najlepsze. Najwięcej rekomendacji - i w rezultacie Grand Prix - otrzymały dzieła Sylwestra Stabryły.
Pozostałe nagrody otrzymały: Patrycja Longawa za pracę pt. "Tłum"; Anna Micał za "Interior" i Monika Maziarz za "Zaszycie".
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i bony na zakup wybranych materiałów w rzeszowskim sklepie plastycznym.
Ponadto wyróżniono czworo artystów: Paulinę Dębosz, Pawła Kina, Michała Mieszkowicza i Macieja Pęcaka.
"Genius Saeculi – duch naszego czasu…" to przedsięwzięcie artystyczne upamiętniające twórczość i życie jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX-wieku - Magdaleny Abakanowicz, autorki słynnych "abakanów" – instalacji wykonanych w latach 60. z różnych rodzajów włókien. Projekt został zainicjowany przez Wydział Sztuki oraz Instytut Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także Okręg Rzeszowski Związku Polskich Artystów Plastyków.
Konkurs miał formułę zamkniętą. Mogli wziąć w nim udział tylko artyści zaproszeni przez organizatorów. Olszyński wyjaśnił, że takie ograniczenie miało na celu zachowanie wysokiego poziomu artystycznego. Wysłano ponad 100 zaproszeń do artystów z całej Polski.
Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie stanie się w przyszłości imprezą o zasięgu międzynarodowym. "Chcielibyśmy co dwa, trzy lata organizować sympozja artystyczne, gdzie, obok teoretycznych dyskusji wokół twórczości Abakanowicz, odbywałyby się artystyczne warsztaty twórców" – powiedział Olszyński.
Agnieszka Pipała(PAP)
api/ pat/