Pokazy filmów, prezentacja instalacji artystycznej, spotkania z twórcami i teatr gotowania według Guentera Grassa złożą się na tegoroczną edycję gdańskiego festiwalu Grassomania. Odsłonięty zostanie też pomnik zmarłego kilka miesięcy temu pisarza.
Tegoroczna edycja organizowanej już po raz siódmy przez Gdańską Galerię Guentera Grassa imprezy rozpocznie się w środę i potrwa do 16 października.
Jak powiedziała PAP kuratorka festiwalu Marta Wróblewska, tegoroczna Grassomania skupia się na filmie, a takie podejście wzorowane jest na twórczości Grassa, w której „przeplata się słowo i obraz”. „Pokazujemy, jak słowo, obraz, w tym także obraz ruchomy, czyli film, mogą ze sobą współgrać, wzajemnie się przeplatać, uzupełniać” – powiedziała Wróblewska.
Dodała, że inspiracją do „wejścia filmu do Grassomanii” była 10. rocznica powstania filmowej adaptacji powieści Grassa „Wróżby kumaka” w reż. Roberta Glińskiego. Film ten zostanie wyświetlony w ramach festiwalu, a projekcja, podobnie jak inne pokazy filmowe, będzie miała miejsce w studyjnym kinie „Watra”, w którym kręcono niektóre sceny do tego obrazu.
Poza „Wróżbami kumaka” w ramach festiwalu widzowie zobaczą też „Blaszany bębenek” w reż. Volkera Schloendorffa, „Sanatorium pod klepsydrą” w reż. Wojciecha Hasa, “Instytut Benjamenta” w reż. Stephena i Timothyego Quay oraz „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu” w reż. Bartosza Paducha. W programie znalazły się też pokazy filmów „Kafka” w reż. Zbigniewa Rybczyńskiego oraz „Franz Kafka” w reż. Piotra Dumały i spotkanie z tym ostatnim twórcą.
Częścią imprezy będzie też spacer filmowy śladami ekranizacji powieści Guentera Grassa.
W Gdańskiej Galerii Güntera Grassa zaprezentowana zostanie multimedialna instalacja autorstwa fińskiego artysty Leevi Lehtinena pod tytułem „Mortal Sin”. Instalacja nawiązująca do problemu wstydu zbudowana została z otwartych książek, na kartach których wyświetlane będą (z pomocą projektorów) sceny z dawnych filmów.
Na festiwal złoży się też „Teatr gotowania wg Guentera Grassa. In memoriam”. W ramach tego spotkania zaplanowanego w kaszubskiej Tawernie Mestwin gdańscy wielbiciele twórczości Grassa, w tym aktorzy Jerzy Kiszkis i Florian Staniewski, urządzą pokaz gotowania potraw, o których Grass wspominał w swoich powieściach.
Na zakończenie festiwalu – 16 października, w 88. rocznicę urodzin pisarza - na Placu Wybickiego w Gdańsku-Wrzeszczu, w sąsiedztwie kamienicy, w której urodził się niemiecki pisarz, zostanie odsłonięty pomnik noblisty. Odlana z brązu figura autorstwa prof. Sławoja Ostrowskiego przedstawia pisarza z książką opartą na kolanie oraz charakterystyczną dla niego fajką. Rzeźbę wykonano już w 2002 r. i miała ona wówczas zostać umieszczona na ławeczce, tuż obok postaci Oskarka – bohatera jednej z najsłynniejszych powieści Grassa – „Blaszanego bębenka”. Pisarz nie zgodził się jednak wówczas na wystawienie mu pomnika.
Jak poinformowała PAP Wróblewska, 16 października na gdańskie tory wyjedzie tramwaj, którego wnętrze zostanie ozdobione motywami związanymi z Grassem i jego twórczością.
Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela 13.
Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. trylogia gdańska - powieści: "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963).
W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł honorowego obywatela miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Noblista zmarł 13 kwietnia 2015 r. w niemieckiej Lubece. (PAP)
aks/ gma/