W ramach cyklu „1 sierpnia o północy - rozmowy z reżyserami teatralnymi” w czwartek na fanpage'u Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) odbędzie się spotkanie z reżyser Natalią Korczakowską, która w 2018 r. wystawiła w muzeum spektakl „Ajas Maszyna".
"W spektaklu +Ajas Maszyna+ reżyserka przeniosła w niedaleką przyszłość antyczny mit o skompromitowanym bohaterze wojny trojańskiej, który w szale zesłanym przez bogów wyrzynał świnie, zamiast swoich wrogów. W efekcie powstał spektakl o nowoczesnej wojnie informacyjnej opartej na nowej technologii. Ajas jest maszyną, której wszczepiono mózg człowieka, Atena zaś jest sztuczną inteligencją" - napisała w informacji przesłanej PAP rzecznik prasowy MPW Anna Kotonowicz.
Wyjaśniła, że podczas rozmowy dyrektor artystyczna Studio teatrgalerii Natalia Korczakowska opowie także o "wyjątkowej scenografii Anny Met oraz instalacji muzycznej Wojtka Blecharza, które stworzyły tytułowego Ajasa - hybrydę człowieka i maszyny".
Kotonowicz przypomniała, że od 2006 r. "poprzez współpracę z reżyserami i wystawianie spektakli muzeum upamiętnia Powstanie Warszawskie i jego bohaterów". "Reżyserzy w swoich spektaklach odnosili się bezpośrednio do wydarzeń roku 1944 lub snuli uniwersalne historie o wojnie, władzy, czy konflikcie. Sięgali do klasycznych tekstów lub tworzyli autorskie scenariusze" - wyjaśniła, dodając, że jak dotąd zrealizowano 14 przedstawień.
"Dziś z dumą podkreślamy, że z muzeum współpracowali najważniejsi polscy reżyserzy. Ich spektakle były szeroko dyskutowane przez środowisko, a premiery, które odbywają się o północy z 1 na 2 sierpnia, wpisały się na stałe w kulturalny kalendarz stolicy" - podkreślił dyrektor MPW Jan Ołdakowski, cytowany w przesłanej PAP informacji.
"1 sierpnia o północy - rozmowy z reżyserami teatralnymi" to cykl rozmów online z reżyserami teatralnymi, którzy na zaproszenie MPW tworzyli spektakle na rocznice Powstania Warszawskiego. Rozmowom towarzyszyć będą pokazy niektórych spektakli, przygotowanych w związku z obchodami wybuchu Powstania Warszawskiego.
Więcej informacji na stronie: http://www.facebook.com/1944.pl.
Początek spotkania z Natalią Korczakowską - 25 czerwca o godz. 20 na fanpage'u MPW.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/