Jeden z najlepszych tenisistów na świecie, Serb Novak Djokovic, znalazł się w gronie sześciu tegorocznych laureatów nagrody imienia księcia Konstantego Ostrogskiego. Przyznaje je miesięcznik "Przegląd Prawosławny", którego redakcja mieści się w Białymstoku.
Nagrody im. księcia Ostrogskiego przyznawane są za zasługi w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan. Laureatów wybiera rokrocznie kapituła skupiona przy redakcji miesięcznika, na czele której stoi redaktor naczelny "Przeglądu Prawosławnego" Eugeniusz Czykwin. W jej skład wchodzą członkowie zespołu redakcyjnego pisma oraz jego współpracownicy i przyjaciele.
W sobotę kapituła wybrała laureatów tegorocznej, 24. edycji nagrody. Są to: Bractwo św. św. Cyryla i Metodego, prof. Kallistos Ware, prof. Aleksiej Osipow, Pierwsze Belgradzkie Towarzystwo Śpiewacze, serbski tenisista Novak Djokovic i rosyjski kanał telewizyjny Sojuz.
Nagroda dla Bractwa św. św. Cyryla i Metodego, powołanego do życia w Białymstoku w 1989 roku, ma szczególnie podkreślić jego rolę oświatową. Organizacja jest bowiem założycielem prawosławnej szkoły podstawowej w mieście. "Jej działalność (otwarto też przedszkole, w tym roku rusza gimnazjum) to wielki sukces środowiska prawosławnego" - napisano w przekazanym PAP komunikacie z obrad kapituły.
Nagrody im. księcia Ostrogskiego przyznawane są za zasługi w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan. Laureatów wybiera rokrocznie kapituła skupiona przy redakcji miesięcznika, na czele której stoi redaktor naczelny "Przeglądu Prawosławnego" Eugeniusz Czykwin.
Tytularny metropolita Dioklei w patriarchacie ekumenicznym, prof. Kallistos Ware z Wielkiej Brytanii, to jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów, wieloletni kierownik prawosławnych studiów teologicznych na Oxfordzie, autor cenionych książek poświęconych prawosławiu. "Popularność jego prac ma źródło nie tylko w wiedzy i erudycji, ale i otwartym sercu" - podkreśliła kapituła. Teologiem jest także prof. Aleksiej Osipow z Moskwy, autor książek, ale również wykładowca na Moskiewskiej Akademii Teologicznej, znany także z wystąpień telewizyjnych i radiowych.
Kolejnym laureatem jest Pierwsze Belgradzkie Towarzystwo Śpiewacze, założone 160 lat temu i od tej pory bez przerwy działające. Jak podkreślono w komunikacie, to "dużo więcej niż chór, to prawdziwa serbska instytucja narodowa, która kultywuje tradycję i szuka nowych form wypowiedzi". Chór troszczy się o zachowanie prawosławnej duchowości i narodowego dziedzictwa muzycznego.
Kapituła postanowiła też wyróżnić lidera światowych rankingów tenisowych, Serba Novaka Djokovica. "Nie za osiągnięcia sportowe, przyciągające miliony fanów przed telewizory, a za dawanie świadectwa wierze, spektakularne, kiedy wykonuje znak krzyża przed kamerami, ale i ciche, gdyż zarabiając miliony, dzieli się nimi z potrzebującymi. Wspiera instytucje charytatywne, pomaga dzieciom, buduje cerkwie. Jest prawdziwym chrześcijaninem" - podkreślili członkowie kapituły nagrody.
Nagrodę otrzyma też rosyjski prawosławny kanał telewizyjny Sojuz, utworzony 8 lat temu. Przeprowadza on bezpośrednie transmisje z nabożeństw, ale nie zamyka się wyłącznie w kręgu religii. Nie ma w nim polityki i reklam. Sojuz ma swoje biuro wschodnioeuropejskie w Mińsku, przygotowujące audycje poświęcone m.in. prawosławiu w Polsce. Kanał ma widzów także w naszym kraju.
Zwyczajowo nagrody wręczane są laureatom w maju, w czasie Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Członkowie kapituły liczą, że Novak Djokovic, który wyraził gotowość osobistego odbioru wyróżnienia, znajdzie czas między turniejami tenisowymi i jakimś dogodnym terminie przyjedzie do Polski.
Patron nagrody, książę Konstanty Ostrogski (1526-1608) żył w Wielkim Księstwie Litewskim. Zasłynął z umacniania pozycji Cerkwi w państwie, w trudnych dla niej czasach Unii Brzeskiej. Przy jego osobie skupiali się najwybitniejsi protektorzy prawosławia. Budował i wyposażał cerkwie, fundował i opiekował się monasterami (w sumie ponad sześćset świątyń).
W siedzibie rodu - Ostrogu - stworzył najważniejsze na ruskich ziemiach Rzeczypospolitej prawosławne centrum oświatowo-kulturalne. Trzonem tego centrum stała się Akademia Ostrogska i drukarnia. Był także zwolennikiem zbliżenia z Kościołem katolickim. (PAP)
rof/ bk/