137 nieznanych negatywów fotografii z lat 50 i 60 ze spektakli amatorskiego teatru działającego przy Zakładowym Domu Kultury w Starachowicach trafiło do tamtejszego Muzeum Przyrody i Techniki. To dar rodziny nieżyjącego od 22 lat, znanego fotografika Stanisława Lipki.
„Zdjęcia odsłaniają to co znamy tylko ze wspomnień” – powiedziała w poniedziałek PAP wicedyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Wioletta Sobieraj . Jej zdaniem przekazane negatywy świadczą o tym, że nazwa „amatorski” w przypadku grupy teatralnej wspieranej przez dawną Fabrykę Samochodów Ciężarowych „Star” była bardzo nietrafiona.
„Świetnie przygotowane stroje i dopracowana w detalach scenografia, którą widzimy na zdjęciach to dla historyków, kolejny dowód na to, że choć było to miasto robotnicze, krzewiono tu kulturę na bardzo wysokim poziomie. Życzylibyśmy sobie takiego +amatorskiego+ teatru w dzisiejszych Starachowicach” – powiedziała. Dodała, że starachowiccy aktorzy wystawiali tu m.in. „Mazepę” Słowackiego oraz „Dzieje Grzechu” Żeromskiego, czyli podejmowali ambitne i często trudne wyzwania teatralne.
Zdjęcia do muzeum przekazał syn znanego kieleckiego fotografa Stanisława Lipki. „Życzeniem pana Wiesława, jest by zdjęcia pozostały w Starachowicach i wróciły do życia publicznego” - zaznaczyła Sobieraj. Z tego powodu placówka na kwiecień planuje dużą wystawę wielkoformatowych fotografii dokumentującą teatr z lat 50. i 60. Zapowiedź wydarzenia spowodowała duże zainteresowanie. Przychodzą osoby, które przekazują na ten cel m.in. afisze z tamtych lat i dzielą się wspomnieniami dotyczącymi tamtego okresu.
Muzealnicy przy tej okazji chcą przedstawić bogatą tradycję starachowickiego teatru sięgającej lat 30. XX wieku, kiedy w miejscowości Wierzbnik (obecnie część Starachowic) wystawiano pierwsze przedstawienia.
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jest już drugą placówką w woj. świętokrzyskim obdarowaną przez rodzinę Stanisława Lipki historycznymi fotografiami. W 2013 roku ponad dwa tysiące negatywów i kilkaset barwnych slajdów jego autorstwa trafiło do Muzeum Historii Kielc. Historycy ale także fotograficy oceniali je jako „niezwykle wartościowe”. Syn artysty Wiesław Lipka mówił wówczas PAP, że "żal byłoby, gdyby prace pozostały w rodzinnej szufladzie ciesząc oko nielicznych."
Stanisław Lipka urodził się w 1913 r. w Olszownicy pod Opatowem (Świętokrzyskie). Fotografią interesował się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Po jej zakończeniu mieszkał kolejno w Starachowicach i w Kielcach, gdzie wstąpił w szeregi Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zmarł w Kielcach w 1993 r.
W 1955 r. zadebiutował na VI Ogólnopolskiej Wystawie Amatorskiej Fotografii Artystycznej w Warszawie. W 1957 roku przeniósł się do Kielc, był jednym z najlepszych fotografów Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, nagradzanym na wystawach w kraju i zagranicą.
Zakładowy Dom Kultury w Starachowicach został założony w 1950 r. przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych „Star”. W latach 90. ubiegłego stulecia został przekształcony w Starachowickie Centrum Kultury. (PAP)
mjk/ pz/