"Siedem grzechów głównych” Hieronima Boscha to dzieło, które od poniedziałku będzie przedstawiane w Krośnie w formie żywych obrazów. Grzechy będą "ożywiać” pracownicy instytucji kultury, nauczyciele, uczniowie, członkowie grup artystycznych. Wydarzenie potrwa do niedzieli.
Jak przypomniała Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie (współorganizatora przedsięwzięcia), niegdyś żywe obrazy, których największa popularność przypadła na XIX i początek XX wieku, odbywały się w domach prywatnych lub salach widowiskowych, z udziałem amatorów lub aktorów zawodowych.
"Rekonstruowano dzieła malarstwa czy rzeźby, odwzorowywano sceny z obrazów, fryzury, stroje, mimikę, ożywiano postaci tworząc, z pozornie nieruchomych płaszczyzn, krótkie scenki teatralne" – przybliżyła Kaszczyszyn.
Jej zdaniem ta forma działań artystycznych znowu staje się popularna. Przypomniała, że w ubiegłym roku sześć grup rekonstrukcyjnych zaprezentowało żywe obrazy uczestnikom wydarzenia Wjazd Króla w Krośnie. Wówczas każda z grup, w dowolny sposób: postawą, ubiorem, mimiką przedstawiła scenę z jednego z sześciu obrazów, miniatur czy fresku.
"W swojej prezentacji postawili na drobne gesty, interesujący komentarz czy angażujące na kilka minut publiczność małe widowisko. Tegoroczna rekonstrukcja Wjazdu Króla, z powodu pandemii, odbyć się nie może. Odbyć się jednak może jeden z punktów programu, jakimi są żywe obrazy w wykonaniu pracowników i sympatyków instytucji kultury, nauczycieli i uczniów krośnieńskich szkół czy członków krośnieńskich grup artystycznych" – wyjawiła Kaszczyszyn.
W tym roku ożywiony zostanie obraz "Siedem grzechów głównych" Hieronima Boscha. Każda z grup biorących udział w przedsięwzięciu, w drodze losowania, otrzymała do prezentacji jeden z grzechów: pychę, chciwość, gniew, zazdrość, nieczystość, obżarstwo, lenistwo.
Wśród uczestników żywych obrazów znalazły się: Biuro Wystaw Artystycznych, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, Muzeum Rzemiosła, RCKP, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Szczepanika w Krośnie i Zespół Śpiewaczy Kamratki, Zespół Tańca Współczesnego Strecz.
Scenki przedstawiające ożywione obrazy będą prezentowane albo "na żywo" w siedzibie instytucji, która będzie je pokazywać, lub w formie krótkiego filmu w mediach społecznościowych RCKP. Filmy prezentowane będą od poniedziałku; codziennie jeden z żywych obrazów.
"Siedem grzechów głównych i cztery rzeczy ostateczne" lub "Stół Mądrości" Hieronima Boscha powstał na blacie stołu. Datowany jest na początek XVI wieku.
Dzieło składa się z serii niewielkich obrazków, które kolejno ukazują: Śmierć, Sąd Ostateczny, Piekło oraz Niebo. W centrum znajduje się postać Chrystusa Zmartwychwstałego umieszczona w kole, otoczonym pierścieniem i 128 promieniami. Poniżej wizerunku znajduje się łacińska inskrypcja: "Strzeż się, strzeż się, Bóg widzi".
Zewnętrzny krąg tworzą natomiast scenki humorystycznie przedstawiające wyobrażenia siedmiu grzechów głównych. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ lena/