Prace 12 polskich artystów współczesnych m.in. Łukasza Korolkiewicza, Ewy Kuryluk, Zbysława Maciejewskiego i Pawła Taranczewskiego można oglądać na wystawie "Porozmawiajmy" otwartej w czwartek w Pawilonie Józefa Czapskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawa towarzyszy Krakowskim Spotkaniom Artystycznym 2019. Ich hasło przewodnie to „Dialogi”.
"Pokazujemy prace z przełomu lat 70. i 80. Jest to próba uchwycenia relacji społecznych w tym gorącym okresie, ale nie jest to wystawa polityczna – raczej spojrzenie na reakcję społeczeństwa na wydarzenia tego czasu i opowieść artystów, jak ludzie ze sobą rozmawiają, czy w ogóle rozmawiają" - mówiła PAP kurator ekspozycji Anna Budzałek.
Zwiedzający zobaczą prace: Andrzeja Bieńkowskiego, Antoniego Fałata, Ryszarda Grzyba, Łukasza Korolkiewicza, Ewy Kuryluk, Zbysława Marka Maciejewskiego, Andrzeja Okińczyca, Jacka Sienickiego, Marka Sapetto, Jana Świtka, Pawła Taranczewskiego i Ryszarda Woźniaka, z którego pracy zaczerpnięty został tytuł wystawy.
Jak podkreśliła Anna Budzałek, w pierwszej części wystawy mocno wybrzmiewa kontekst społeczno-polityczny, choćby w tytułach prac: "Wy żyjcie godnie, a my wygodnie" Antoniego Fałata czy "Rozmowa kontrolowana" z cyklu Stan wojenny Andrzeja Bieńkowskiego. "W drugiej części pokazujemy społeczeństwo, które próbuje żyć, nie zwariować, pokazujemy tę codzienną, szarą rzeczywistość schowaną za drzwiami naszych mieszkań. Artyści robią to czasem przewrotnie, czasem dojmująco, a czasem cicho i kontemplacyjnie. Mamy tę stronę zewnętrzną i tę intymną, prywatną" – mówiła kurator.
"Ta wystawa jest prowokacją, żeby głośno zadać pytanie: czy w XXI wieku umiemy rozmawiać i co ważniejsze, czy umiemy siebie słuchać, nawet jeśli na końcu nie przyznamy sobie racji" - podkreśliła Anna Budzałek.
Ekspozycja potrwa do końca czerwca.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ mabo/