![„Halka” Stanisława Moniuszki w Rzymie](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202402/halka_rzym.jpg?itok=8dQVnGJQ)
W rzymskim konserwatorium Świętej Cecylii wystawiona została w niedzielę opera „Halka” Stanisława Moniuszki. Pierwotną wersję wileńską dzieła z lat 1846-1847 w formie półscenicznej zaprezentowali studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Konserwatorium z Wiecznego Miasta.
Wystawienie po włosku opery w reżyserii Roberta Cieśli i pod dyrekcją Lilianny Krych to rezultat współpracy między tymi dwiema uczelniami muzycznymi ze stolic Polski i Włoch.
Projekt został zrealizowany przez polski Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie.
Partię Halki wykonała Zuzanna Wrona, a Jontka - Bartosz Lisik. Śpiewał chór Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
W związku z uroczystym wydarzeniem w Konserwatorium Świętej Cecylii, najbardziej prestiżowej uczelni muzycznej we Włoszech, przypomniano postać Stanisława Moniuszki i podkreślono, że był on najwybitniejszym polskim kompozytorem operowym XIX wieku, a jego twórczość obejmuje kilkanaście dzieł należących do różnych gatunków teatru muzycznego.
Prawykonanie pierwotnej wersji „Halki” w dwóch aktach odbyło się w Wilnie 1 stycznia 1848 roku. W tym estradowym wykonaniu, pozbawionym akcji scenicznej, wzięli udział głównie amatorzy. Jedynym profesjonalnym śpiewakiem był wtedy osiadły w Wilnie włoski baryton Achille Bonoldi.
W niedzielę w Rzymie publiczność długo oklaskiwała wykonawców.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Adrianna Siennicka powiedziała PAP, że placówka ta zainspirowała nawiązanie kontaktów między wydziałami wokalnymi warszawskiego uniwersytetu i konserwatorium w stolicy Włoch.
"Efektem tego jest realizacja wileńskiej +Halki+ w Rzymie" - podkreśliła Siennicka i dodała: "Mamy nadzieję, że odbędą się następne wydarzenia zarówno w Rzymie, jak i w Warszawie".
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ap/