Koncert solistów z Filharmonii i Opery w Mińsku na Białorusi rozpocznie we wtorkowy wieczór w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie 29. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Jego hasłem przewodnim będzie „Moniuszko i jego czasy – Zrozumieć Niepodległą”.
Festiwal jest autorskim projektem Roberta Grudnia, który jest też dyrektorem artystycznym wydarzenia. „Twórczość genialnego kompozytora polskiej opery narodowej będzie kontynuacją ubiegłorocznego projektu +Zrozumieć Niepodległą+” – zaznaczył Grudzień.
Dodał, że tegoroczny festiwal „Moniuszko i jego czasy” łączy w sobie „podobnie jak twórczość wielkiego polskiego kompozytora - patriotyzm ze sztuką”. Projekt opiera się nie tylko na muzyce Moniuszki, ale ukazuje też realia czasów, w których kompozytor żył i tworzył. Dlatego też w programie imprezy znalazły się wydarzenia towarzyszące pokazujące ówczesną modę, obyczaje, czy wystrój wnętrz.
„Były to bardzo ciężkie dekady uporczywego wynarodowiania przez rosyjskiego zaborcę między powstaniami listopadowym i styczniowym i bezpośrednio po nim. Stanisław Moniuszko obok Fryderyka Chopina to największy polski kompozytor, twórca opery narodowej i liryki pieśniarskiej. Bywa nazywany Mickiewiczem polskiej muzyki. Cieszę się, że Sejm rok 2019 - w 200. rocznicę urodzin kompozytora - ogłosił Rokiem Moniuszkowskim” – zaznaczył Grudzień.
Dodał, że Moniuszko - tworząc muzykę inspirowaną sztuką ludową - dbał, podobnie jak Chopin, aby muzyka polska powstawała na podstawie głębokich narodowych korzeni, zabiegał o rozwój kultury muzycznej w polskich rodzinach. „Pieśni te były śpiewane zarówno przy fortepianie w salonach ziemiańskich, jak i domach mieszczańskich, czy wreszcie na wsiach. Tworząc Towarzystwo Muzyczne im. Św. Cecylii w Wilnie postarał się nie tylko o rozwój muzyki sakralnej, ale także popularyzację muzyki klasycznej. Stanisław Moniuszko to oddany patriota” – zaznaczył Grudzień.
Przypomniał, że Moniuszko jest twórcą polskiej opery narodowej - jego „Halka” i „Straszny Dwór” są uważane za najważniejsze polskie dzieła tego gatunku, niosące w sobie ogromny ładunek uczuć patriotycznych, które w czasach niewoli narodowej podnosiły na duchu, a obecnie są ważną częścią kultury narodowej.
W tym roku festiwal, który potrwa do 10 września, przypomni także 40. rocznicę pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce.
Przewidziano łącznie 10 koncertów, które odbywać się będą tradycyjnie wieczorami w wakacyjne wtorki w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie. Festiwal zainauguruje koncert w kościółku „Do Ciebie, Panie” Stanisław Moniuszko po polsku, łacinie i białorusku, w którym wystąpią soliści Filharmonii i Opery w Mińsku, sopranistka Tamara Remez i organistka Sviatlena Niemahaj.
W czasie kolejnych festiwalowych wieczorów publiczność będzie miała okazję oklaskiwać takich artystów jak m.in.: Konstanty Andrzej Kulka, Georgij Agratina, Robert Grudzień, Dominik Sutowicz, Jerzy Trela, Wojciech Trela, Jerzy Zelnik, Chór Jubileuszowy Miasta Stalowej Woli oraz soliści oper i teatrów muzycznych z Łodzi, Lublina, Wrocławia, Warszawy.
W ich wykonaniu zabrzmią m.in. koncertowe wykonania mszy i oper Stanisława Moniuszki „Halka” i „Straszny Dwór”, popularne arie i pieśni, a także spektakle słowno-muzyczne, w tym na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza i „Oto Matka Twoja” według Jana Pawła II. Nie zabraknie też kompozycji innych twórców, jak np. „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego. Będzie można także usłyszeć miniatury klasyczne i sakralne, czy monodram Przemysława Tejkowskiego „Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/