"Pałacyk Michla" czy "Warszawskie dzieci" to niektóre z utworów, jakie warszawiacy - wspomagani przez profesjonalnych muzyków - będą mogli zaśpiewać podczas koncertu piosenek powstańczych w poniedziałek wieczorem na stołecznym pl. Piłsudskiego.
Koncert będzie częścią obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
"Organizujemy wspólne śpiewanie piosenek powstańczych już od 10 lat. Początkowo gromadziło ono tylko kilkaset osób. W tej chwili nasza akcja muzyczna rozrosła się do naprawdę imponujących rozmiarów. Publiczność to ok. 30 tys. osób plus jak się ocenia ok. 2 mln, które miały możliwość obejrzenia imprezy za pośrednictwem telewizji. Nasza publiczność jest więc z roku na rok coraz większa" - powiedziała PAP Justyna Rudkowska, szefowa działu edukacji kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego imprezę.
Jak zaznaczyła, koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" to wydarzenie "naprawdę niesamowite", bo zgromadzeni mieszkańcy wspólnie śpiewają piosenki powstańcze. Specjalnie na tę okazję zostanie także przygotowany śpiewnik z tekstami utworów. Będą one również wyświetlane na telebimach rozstawionych na pl. Piłsudskiego.
Podczas koncertu będzie można zaśpiewać popularne piosenki z okresu powstania warszawskiego, takie jak "Warszawskie dzieci", "Pałacyk Michla", "Warszawianka", "Sanitariuszka Małgorzatka" czy "Warszawo ma". "To utwory bardzo lubiane przez publiczność, która w większości zna już na pamięć ich teksty. To naprawdę niezwykłe zjawisko, bo podczas naszego koncertu zapada akurat zmierzch i wyjątkowy efekt daje wtedy ta jedność ludzi we wspólnym śpiewie" - zaakcentowała Rudkowska.
Podkreśliła, że w koncercie biorą udział zarówno całe rodziny, jak ludzie młodzi, starsi oraz sami powstańcy. "Także przekrój pokoleniowy jest ogromny. To wydarzenie, które gromadzi bardzo liczną i różnorodną publiczność" - mówiła szefowa działu edukacji kulturalnej.
Śpiewających jak co roku będą wspierać profesjonalni muzycy. "Kierownikiem muzycznym i dyrygentem będzie Andrzej Borzym jr. Wśród wokalistów mamy w tym roku Klementynę Umer, Piotra Pierona i Wojciecha Myrczeka. Towarzyszyć im ma również zespół męski Gregorianum oraz Chór Warszawiaków. To ok. 50 osób, które już od trzech lat wspólnie z nami śpiewają podczas tego wydarzenia. Przede wszystkim jednak najważniejsze będą rzesze warszawiaków, które śpiewają razem z wykonawcami i z roku na rok jest ich coraz więcej" - dodała Rudkowska.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
akn/ agz/