To prestiżowe, że właśnie w Polsce odbywa się Światowy Kongres Bibliotek, kolejna duża impreza po sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO - powiedział w piątek w TVP Info wicepremier minister kultury prof. Piotr Gliński. Impreza odbędzie się w dniach 19-25 sierpnia we Wrocławiu.
Światowy Kongres Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA), odkąd powołano instytucję (1927), został w Polsce zorganizowany dwukrotnie: w 1936 i 1959 roku. Trzeci światowy kongres IFLA, który ma być okazją m.in. do pokazania dorobku polskiego bibliotekarstwa, odbędzie się pod hasłem "Biblioteki, Solidarność. Społeczeństwo".
Kongres, jak podkreślił w piątek w TVP Info wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, to kolejna duża, światowa impreza, która odbywa się w Polsce. "Mieliśmy Światową Sesję Komitetu Dziedzictwa UNESCO na początku lipca, teraz we Wrocławiu mamy ten wielki kongres" - powiedział.
Jak dodał szef resortu kultury, sam wybiera się na niedzielne oficjalne otwarcie Kongresu. "To obowiązek polskiego ministra, żeby przywitać gości i powiedzieć o kwestii, której dotyczy ten Kongres. To bardzo ważna kulturowo kwestia" - podkreślił.
"W Polsce bardzo dbamy o nasze biblioteki, o czytelnictwo. Staramy się walczyć ze spadkiem czytelnictwa, czy może ze zmianą profilu czy charakteru czytania, który zmienia się w związku z technologiami cyfrowymi" - powiedział minister. "W ministerstwie mamy kilka programów, które wspierają rozwój czytelnictwa. (...) Jedną z nagród ministra kultury w tym roku otrzymało zasłużone Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Bardzo wspieramy takie działania paraspołeczne. Stowarzyszenie to profesjonalna instytucja, ale paraspołeczna - to jednak instytucja" - dodał.
Zdaniem ministra Glińskiego, to prestiżowe dla Polski, że "właśnie u nas odbywa się Światowy Kongres". "Zgłosiło się bardzo wielu chętnych z zagranicy, ale także polskich bibliotekarzy. Uruchomiliśmy nawet specjalny program wsparcia, tzn. stypendiów na udział w Kongresie ludziom z małych ośrodków" - powiedział.
"Mamy cały system inwestycyjny wsparcia dla bibliotek. To jest realizowane, będziemy walczyli o utrzymanie w Polsce bibliotek, także w tej Polsce lokalnej, na bardzo dobrym poziomie" - dodał.
Organizatorzy Kongresu zachęcają do udziału pracowników polskich bibliotek i ośrodków informacji, a także pracowników naukowych w dziedzinach: bibliotekoznawstwo, informatologia i nauki pokrewne, studentów bibliotekoznawstwa i "innych, którym bliskie są sprawy bibliotekarstwa". O imprezie mówią z kolei, że to "Global Libraries Voice" - "przegląd najważniejszych wydarzeń dotyczących bibliotekarstwa, informacji naukowej, zarządzania wiedzą, prezentacja innowacyjnych projektów wytyczających przyszłość bibliotek, wymiana doświadczeń i opinii najwybitniejszych przedstawicieli światowego bibliotekarstwa".
Wydarzenie, któremu będzie towarzyszyć 83. Generalne Zgromadzenie członków IFLA, odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 19-25 sierpnia. Szczegóły na stronie https://2017.ifla.org/ (PAP)
oma/ skr/