II Rzeczpospolita

28.03.2015 aktualizacja 19.07.2016

Wraca sprawa Gorgonowej

Marta Ścisłowicz w „Sprawie Gorgonowej” w Starym Teatrze w Krakowie. Źródło: Narodowy Stary Teatr/Szymon Fabrowicz Marta Ścisłowicz w „Sprawie Gorgonowej” w Starym Teatrze w Krakowie. Źródło: Narodowy Stary Teatr/Szymon Fabrowicz

W Starym Teatrze spektakl Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina o słynnym procesie w II Rzeczypospolitej.

Proces poszlakowy Rity Gorgonowej, posądzonej o zamordowanie w sylwestra 1931 roku nieformalnej pasierbicy Lusi, był najbardziej spektakularną sprawą sądową dwudziestolecia międzywojennego. Media wykreowały sądowy thriller w amerykańskim stylu. Elektryzowały sensacjami, podobnie jak podczas niedawnych wydarzeń związanych z Katarzyną W. z Sosnowca.

Twórcy spektaklu w Starym Teatrze w Krakowie, w tym scenograf Michał Korchowiec, autorka wideo Hanna Maciąg i Marta Ścisłowicz grająca Gorgonową, wyruszyli jej śladami do Chorwacji.

Więcej na rp.pl

Źródło: "Rzeczpospolita"

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL