66 wydawców z Niemiec będzie gośćmi honorowymi 8. Warszawskich Targów Książki, które odbędą się od 18 do 21 maja na stadionie PGE Narodowym. Gościem imprezy będzie Herta Mueller, noblistka z 2009 roku. W targach uczestniczyć będzie ponad 800 wydawców z 32 krajów.
Program branżowy zaplanowano na cztery targowe dni. "Ważnym elementem na pewno będą rozmowy o rynku książki, a zwłaszcza o ustawie gwarantującej jednolitą cenę książek przez 12 miesięcy po publikacji. W Polsce trwa właśnie dyskusja na temat wprowadzenia takiego rozwiązania, a Niemcy mają już z nim doświadczenia. Będziemy rozmawiać o ustawie o książce w kontekście m.in. ochrony małych księgarń i małych wydawnictw. W Niemczech ustawa o jednolitej cenie książki sprawdziła się, ich doświadczenia są pozytywne. Twierdzą, że to jest świetne rozwiązanie. Na warszawskich targach obecni będą także wydawcy z Francji, gdzie już od dawna działa tzw. prawo Langa gwarantujące stałą cenę książki przez pewien czas po jej publikacji. Rozmowy będą prowadzone na trójstronnych panelach - wydawcy niemieccy, francuscy i przedstawicie Polskiej Izby Książki" - mówił na środowej konferencji prasowej dyrektor Murator EXPO, organizatora Targów, Jacek Oryl.
Gościem honorowym targów będą wydawcy z Niemiec. 66 wydawców prezentować się będzie na stoisku narodowym o powierzchni 220 metrów kw. Przyjedzie 11 autorów niemieckich reprezentujących wszystkie gatunki literackie m.in. beletrystykę, reportaż, książki dla dzieci, w tym noblistka Herta Mueller, Charlotte Link, Wolfgang Bauer, Alice Pantermueller i Daniela Kohl.
Spotkanie z Hertą Mueller odbędzie się pod hasłem "W każdym języku mieści się inna para oczu”, a dotyczyć będzie specyfiki literatur narodowych.
"Herta, Mueler, jako autorka reprezentująca niemiecką mniejszość z Rumunii, miała wiele takich doświadczeń. Najwięcej tytułów Herty Mueller zostało przełożonych właśnie na polski, wydaje się, że ta pisarka jest w Polsce wyjątkowo dobrze odbierana i rozumiana. +Quo vadis Europo+ to dyskusja z udziałem pisarzy z różnych krajów, weźmie w niej udział m.in. Jurij Andruchowicz, znany w Polsce ukraiński pisarz. Tematem targowych spotkań będzie także wolność słowa - tak w prasie, jak w literaturze. Wystąpienie niemieckie będzie więc nie tylko prezentacją niemieckich wydawców, daleko wykroczy poza tematykę stricte literacką i stanie się pretekstem do zastanowienia się nad naszymi wspólnymi losami w Europie" - mówił Oryl.
Warszawskie Targi Książki zgromadzą w tym roku ponad 800 wydawców z 32 krajów - to rekordowa liczba, rok temu na targach prezentowali się wydawcy z 25 krajów.
Pojawią się, po zeszłorocznej przerwie, reprezentanci Rosji. Po raz pierwszy w na targach pojawi się duże stoisko narodowe Chin. "Chiny są bardzo zainteresowane obecnie Polską, mamy potwierdzeni, że przyjadą delegacje z różnych części Chin. Mnie najbardziej cieszy, że wśród gości z Francji będzie Cedric Villani, matematyk, laureat +matematycznego Nobla+ czyli medalu Fieldsa z 2010 roku. Właśnie ukazała się jego książka po polsku i z tej okazji będzie miał w Warszawie wykład. On ma znakomity kontakt z publicznością, jest typem takiego ekscentrycznego naukowca, może być ciekawie" - mówił Oryl.
Na targach swoją ofertę zaprezentują też wydawcy z takich krajów jak Argentyna, Australia, Białoruś, Indie, Japonia, Korea, Kostaryka, Peru.
W zeszłorocznych targach uczestniczyło 1017 pisarzy, w tym roku może być ich nawet więcej - mówił Oryl. Swój udział potwierdzili m.in. Hanna Krall, Józef Hen, prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Karol Modzelewski , prof. Jerzy Bralczyk, Jarosław Mikołajewski, Adam Zagajewski, Marcin Świetlicki, Wioletta Grzegorzewska, Krzysztof Varga, Szczepan Twardoch, Filip Springer, Katarzyna Bonda, Graham Masterton oraz Bohdan Butenko, Maciej Wojtyszko, Joanna Olech, Ewa Chotomska, prof. Joanna Papuzińska, Barbara Kosmowska i Grzegorz Kasdepke.
Na Warszawskich Targach Książki nie zabraknie imprez dla dzieci. Organizować je będą m.in. Wszechnica PAN, Muzeum Literatury, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Ośrodek KARTA.
Podczas Targów ogłoszone zostaną nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA, Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA. Poznamy też tegorocznych laureatów Honorowej Nagrody WTK IKAR, Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Dziennika Gazety Prawnej ECONOMICUS, Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumacza literatury naukowej, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Bibliotekarz Roku”, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną, 57. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”. (PAP)
aszw/ agz/