Obraz kultury materialnej z perspektywy poznańskich twórców prezentowany jest w stolicy Wielkopolski na wystawie w Centrum Kultury Zamek. Ekspozycja przypomina m.in. dokonania Bogusławy i Czesława Kowalskich oraz Rajmunda Hałasa, prezentuje też dokonania współczesnych dizajnerów.
Wystawę „Dizajn. Odsłona poznańska” oglądać można od tego weekendu w Centrum Kultury Zamek. Kuratorem ekspozycji jest Czesława Frejlich.
Jak przypomnieli twórcy wystawy, na kształt wytworów przemysłu – obok inżynierów, technologów, handlowców – pracują dizajnerzy; to ich dokonania wpisują rzeczy pospolite do wartości kultury; Codzienne przedmioty obok funkcji utylitarnych zaczynają mówić o naszych preferencjach estetycznych, o kulturze wytwarzania i o wartościach.
Wystawa prezentuje obraz kultury materialnej z pespektywy twórców poznańskich. Ma być też próbą odpowiedzi na pytanie: czy można wyodrębnić poznańską lokalność, czy charakteryzuje ją odrębność, czy też zaciera się w nurcie ogólnopolskim.
"Przy okazji przekrojowych pokazów zapomina się o wkładzie tego środowiska w kulturę naszego kraju. Oprócz specjalistów mało kto kojarzy z Poznaniem meblościankę Bogusławy i Czesława Kowalskich z lat 60., podobnie jak współcześnie wznawiane eksperymenty meblarskie z lat 50. Rajmunda Hałasa, czy doświadczenia postmodernistyczne w latach 90. Aleksandra Kuczmy" – wskazano.
Autorzy wystawy podkreślili też, że meble stawiające polski przemysł na poziomie światowym to wytwory związanych z Poznaniem twórców średniego pokolenia tj.: Tomasz Augustyniak, Piotr Kuchciński, czy młodszych: Joanny Leciejewskiej, Bartłomieja Pawlaka czy Łukasza Stawarskiego.
Obok wyrobów przemysłowych, wystawa ukazuje projekty powstałe dla konkretnych miejsc w Poznaniu, które wpisały się w historię polskiego dizajnu, tj. meble Romana Machowiaka dla Centrum Kultury Zamek, Jana Węcławskiego dla Hotelu Merkury czy dla klasztoru Dominikanów.
Dzięki wystawie prześledzić można zmiany, jakie zachodziły w polskiej myśli projektowej od czasów po II wojnie światowej do współczesności.
"Chronologia pokazuje, jak w różnych warunkach gospodarczych, czasem bardzo trudnych, radzili sobie projektanci chcąc sprostać potrzebom społecznym i jak w czasach nadprodukcji młode pokolenie poszukuje nowych wartości. Nie zostają pominięte również projekty eksperymentalne i interdyscyplinarne, w których młodzi dizajnerzy poszerzają rozumienie tradycyjnie pojmowanego wzornictwa" – podali twórcy wystawy.
Ekspozycji towarzyszy bogaty program edukacyjny: warsztaty, spotkania i wykłady poświęcone przedmiotom z wystawy lub inspirowane nią. Zaplanowano m.in. spotkania z publicznością, które przybiorą formę spacerów czy prelekcji z elementami warsztatu.
Część wydarzeń programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie "Dizajn. Odsłona poznańska" odbywa się w pracowni słynnych poznańskich projektantów Bogusławy i Czesława Kowalskich na Jeżycach. Spotkania przygotowała Julia Błaszczyńska wraz z rodziną projektantów: prof. UAM dr. hab. Jackiem Kowalskim, synem Bogusławy i Czesława Kowalskich oraz z ich wnuczką, Teresą Knapowską.
Ekspozycja dostępna jest w Sali Wystaw CK Zamek do 12 września. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ robs/