W sobotę zmarł Andrzej Schmidt – wybitny znawca historii jazzu, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, uwielbiany przez studentów wykładowca, publicysta i krytyk muzyczny, autor trzytomowej „Historii jazzu”. 28 lipca skończyłby 99 lat.
O śmierci ojca poinformował na facebooku Piotr Schmidt, ceniony trębacz jazzowy.
"Był dla nas (dla mnie, mojej młodszej siostry Marty i starszego brata Mateusza) najlepszym tatą na świecie. Dawał nam bezgraniczne poczucie bezpieczeństwa, miłości, akceptacji. Zawsze z nas dumny, wiedział, jak to pokazać, byśmy czuli się docenieni. Stanowił dla nas oparcie psychiczne, które stało się fundamentem naszego poczucia własnej wartości. Ukształtował nas" - wspomina na fb Piotr Schmidt.
Andrzej Schmidt urodził się 28 lipca 1922 roku w Wielkich Oczach na Podkarpaciu w ówczesnym powiecie jaworowskim, obecnie województwo lwowskie w dworku swojego dziadka Karola Czernego. Ukończył liceum we Lwowie. Po II wojnie światowej osiadł w Gliwicach. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi. Był dziekanem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej, w czasach, gdy było to jedyne w Polsce miejsce, gdzie zawodowo uczono jazzu.
Od 1969 r. był wykładowcą historii jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczył także we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Zbigniewa Czwojdy oraz Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Grzegorza Motyki. Aktywnie działał w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym. Był publicystą i recenzentem w magazynie "Jazz Forum".
Andrzej Schmidt napisał bestsellerowe dzieło "Historia jazzu". Dzieje tej książki sięgają roku 1983, kiedy w numerze 83. "Jazz Forum" Andrzej Schmidt rozpoczął publikację swoich "Refleksji historycznych" - bardzo ciekawych rozważań o tle historycznym narodzin jazzu w USA. W tych refleksjach, Andrzej Schmidt sięgał do początków białego osadnictwa w Ameryce, aż po wojnę secesyjną i dzieje Nowego Orleanu.
Rozważania te były pokłosiem wykładów, prowadzonych przez Andrzeja Schmidta na Wydziale Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, przemianowanym wkrótce na Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Pierwszy tom "Historii jazzu", z podtytułem "Rodowód", ukazał się w 1989 r., nakładem PSJ i staraniem "Jazz Forum". PSJ nie stać było na samodzielną działalność wydawniczą, ale udało się umieścić druk tomu drugiego, z podtytułem "Krystalizacja i rozwój" w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych WSiP, pod których szyldem ukazał się w 1992. Na tom trzeci, z podtytułem "Zgiełk i furia", czytelnicy musieli czekać aż do 1997. Po wielu perypetiach ukazał się wreszcie, w małym wydawnictwie Lemat Srebrna Media, a redaktorem prowadzącym była Anna Bernat.
"Niestety w wydawnictwie WSiP bez jakiejkolwiek konsultacji podjęto decyzję o oddaniu większej części nakładu tomu II na przemiał. Dziś tom ów jest - jak można przeczytać na stronie jazzforum.com - białym krukiem.
Wiedza Andrzeja Schmidta - to owoc badań, prowadzonych przez wiele dziesiątków lat, w trudnych warunkach rzeczywistości PRL-u, przy bardzo ograniczonej dostępności do nagrań i publikacji ze świata.
"Historia jazzu" Andrzeja Schmidta stanowi prawdziwe kompendium wiedzy i doskonałą pozycję źródłową, przeznaczoną dla tych, którzy pragną słuchać jazzu bardziej świadomie. To bodaj jedyna, napisana w Polsce publikacja, omawiająca fenomen muzyki jazzowej na świecie, począwszy od zarania, niemal do czasów współczesnych.
Po raz ostatni Andrzej Schmidt zapowiadał koncert jazzowy sześć lat temu! Pogrzeb prof. Andrzeja Schmidta – jak poinformował syn - odbędzie się w środę w Gliwicach.(PAP)
Anna Bernat
abe/ mark/