Rozpoczyna się procedura zmiany nazwy samorządowej instytucji artystycznej „Teatr Muzyczny w Lublinie” na „Opera Lubelska” oraz nadania jej statutu, która poprzedzona zostanie stosownymi konsultacjami społecznymi – informuje w czwartek członek zarządu województwa Bartłomiej Bałaban.
Bałaban podczas konferencji prasowej odniósł się do pojawiających się w prasie informacji związanych z łączeniem instytucji kultury województwa lubelskiego: Teatru Muzycznego w Lublinie, Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. "Takiego łączenia nie będzie, natomiast będzie utworzona Opera Lubelska, która to będzie utworzona z przekształcenia Teatru Muzycznego w Lublinie" – skomentował.
Następnie odczytał oświadczenie zarządu województwa, w którym argumentowano, że "status Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie nie ulega zmianie". "Przedmiotowe instytucje kultury będą kontynuować swoją działalność statutową w dotychczasowej formie" – napisano.
"Obecnie rozpoczyna się procedura zmiany nazwy samorządowej instytucji artystycznej: +Teatr Muzyczny w Lublinie+ na +Opera Lubelska+ oraz nadania jej statutu, które poprzedzone zostanie stosownymi konsultacjami społecznymi" – oświadczył zarząd województwa dodając, że uchwałę dotyczącą przeprowadzenia konsultacji projektu uchwały sejmiku województwa lubelskiego m.in. w sprawie zmiany nazwy instytucji podjął w środę.
Dyrektor departamentu kultury, edukacji i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Katarzyna Kędzierska poinformowała podczas konferencji, że konsultacje będą prowadzone z Radą Działalności Pożytku Publicznego, organizacjami pozarządowymi, reprezentatywnymi organizacjami związków zawodowych oraz Wojewódzką Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych.
"Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie zgłoszenia uwag i opinii za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres ked@lubelskie.pl" – powiedziała Kędzierska dodając, że po konsultacjach powstanie sprawozdanie, które zostanie przedstawione zarządowi województwa. Informacja o przeprowadzeniu konsultacji - podała - zostanie opublikowana na stronie www.lubelskie.pl. Następnie projekt ustawy w sprawie zmiany nazwy ma zostać skierowany na sesję sejmiku województwa lubelskiego.
Uchwała w sprawie zamiaru połączenia trzech instytucji kultury oraz utworzenia Opery i Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie miała zostać poddana pod głosowanie podczas sesji sejmiku województwa 30 maja br., ale na wniosek marszałka Jarosława Stawiarskiego została wycofana z porządku obrad. Stawiarski zapowiedział wówczas złożenie na sesji sejmiku w czerwcu uchwały o zamiarze utworzenia Opery Lubelskiej w Lublinie.
23 maja członek zarządu województwa Bartłomiej Bałaban przesłał do mediów stanowisko, w którym wskazywał, że utworzenie Opery i Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie ma na celu wzmocnienie kultury w województwie lubelskim. Argumentując propozycję fuzji CSK, Teatru Muzycznego i Filharmonii wskazał, że instytucje mieszczą się w jednym obiekcie, który "od początku był połączony fizycznie i kulturowo, ale nie ekonomicznie i infrastrukturalnie".
W jego opinii, dzięki połączeniu infrastruktura oraz wyposażenie instytucji zostaną lepiej wykorzystane, wpłynie to na poprawę i optymalizację kosztów zakupów w ramach zamówień publicznych oraz zwiększy możliwości aplikowania o środki zewnętrzne. "Z naszych analiz wynika, że połączenie nie będzie miało negatywnego wpływu na kontynuowanie podstawowej działalności, a tym samym na realizację misji, które prowadzą dziś CSK, Teatr Muzyczny i Filharmonia. Wszystkie instytucje zachowają swoją funkcjonalność" – zapewniał Bałaban.
Sprecyzował, że Filharmonia nadal będzie miała swojego dyrektora i dotychczasową artystyczną niezależność, a muzycy będą mogli korzystać z całej infrastruktury obiektu. "Nikt nie straci pracy, ani nie będzie zarabiał mniej niż do tej pory" – podkreślił członek zarządu województwa.
19 maja br. Związek Kompozytorów Polskich wyraził sprzeciw wobec "planów przekształcenia Filharmonii Lubelskiej w operę". "Zabieg ten oznaczałby faktyczną likwidacją Filharmonii w Lublinie o długiej tradycji, na rzecz powołania opery - instytucji o wątpliwej wartości artystycznej i trudnej do przewidzenia przyszłości" – stwierdzono w piśmie skierowanym m.in. do marszałka województwa lubelskiego.
Podano że działająca od 1944 roku Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego wychowała kilka pokoleń miłośników muzyki, jak i artystów związanych z Lublinem. Zwrócono uwagę, że jej profil organizacyjny i programowy "w żaden sposób nie da się zintegrować ze strukturą właściwą teatrowi operowemu, którego repertuar wymaga innej niż filharmoniczna organizacji pracy i specyficznego myślenia kulturowego".
W ocenie Związku Kompozytorów Polskich, plan przekształcenia Filharmonii "stanowi destrukcyjną drogę w jedną stronę, bez powrotu" a "szkody dla Lubelszczyzny, Lublina i kultury polskiej będą wielkie".
Przeciwko połączeniu instytucji protestowali pracownicy Filharmonii i CSK.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ dki/