Aktorzy Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński zostali nagrodzeni podczas XXII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, który w piątek rozpoczął się w Zamościu.
Na początku gali na Rynku Wodnym prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oficjalnie zainaugurował XXII Festiwal "Dwa Teatry", podczas którego - podkreślił – można poznać najlepsze słuchowiska i przedstawienia. "Zapraszamy do oglądania i słuchania" - zaprosił.
Następnie aktorzy Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu, przyznawanymi za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.
Dyrektor Teatru Telewizji, redaktor naczelna TVP Kultura i dyrektor programowa festiwalu Kalina Cyz w laudacji wygłoszonej podczas gali powiedziała, że Zofia Kucówna Pannę Młodą w "Weselu" zagrała ponad 500 razy. Mówiąc o jej najważniejszych kreacjach wymieniła m.in. Zosię w "Panu Tadeuszu", rolę tytułową w "Balladynie", Pannę Anielę w "Damach i huzarach", Elwirę w "Pierwszej lepszej", Kasandrę w "Odprawie posłów greckich".
"Zofia Kucówna nie musiała zagrać wszystkiego, bo ona we wszystkim co zagrała była przede wszystkim sobą. Zawsze ten sam uśmiech, przenikliwe spojrzenie, dowcip, mądrość, takt i ta magnetyczna siła, która potrafiła utrzymać naszą uwagę od pierwszej do ostatniej minuty spektaklu, słuchowiska, serialu bądź filmu" – powiedziała Cyz.
Zofia Kucówna w nagraniu odtworzonym podczas uroczystości stwierdziła, że należy do szczęśliwych osób. "Bo mogłam pójść na akademię sztuk pięknych i nie sądzę, żebym odniosła jakieś sukcesy po akademii. Natomiast spotkanie z publicznością dla mnie to jest najpiękniejszy moment. Bez widza nie ma teatru" – powiedziała dodając, że kocha swoją widownię.
"Teatr to są dwie siły: scena i widz. Kocham was. Kocham. I odczepcie się już ode mnie" – powiedziała. Przyznała, że publiczność towarzyszy jej w snach, myślach. "To jest sprzężenie dwóch sił. Ja bez was nie istnieję. Wy istniejecie beze mnie" – zastrzegła.
Następnie członek KRRiT Marzena Paczuska przekazała nagrodę, którą w imieniu laureatki odebrał prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster. "W imieniu KRRiT chcę przekazać nagrodę dla pani Zofii Kucówny, wielkiej damy polskiego teatru. Nie jest prawdą, że istniejemy bez niej. Wszyscy pamiętamy jej role w Teatrze Telewizji, na których się wychowaliśmy, które pozwalały nam uczyć się wrażliwości i dojrzewać" – powiedziała Paczuska.
Dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła, przybliżając sylwetkę Krzysztofa Wakulińskiego stwierdził, że jest on "wytworny tym rodzajem elegancji, którą można zobaczyć w każdym jego geście". "Zapewniam państwa, że kiedy miniecie go na zamojskim rynku, na pewno się za nim odwrócicie. Jest inny, ale nie obcy. Urodził się w XX wieku, ale w XXI wiek niesie dwie walizki: w jednej jest romantyzm a w drugiej pozytywizm, bo jest pozytywnym romantykiem i romantycznym pozytywistą" – powiedział Kukuła.
Mówiąc o dorobku laureata przypomniał, że wystąpił w 1351 słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Jak wskazał, aktorów, którzy mają ponad 1000 nagrań jest zaledwie dziesięcioro a Krzysztof Wakuliński mieści się w pierwszej trójce. Marzena Paczuska, wręczając nagrodę, podziękowała laureatowi za wszystkie role i życzyła jeszcze wielu wspaniałych kreacji, które będą dostarczały wzruszeń.
Krzysztof Wakuliński odbierając nagrodzę podziękował radiosłuchaczom i telewidzom, którzy – wyraził nadzieję – ten wybór akceptują. Zastrzegł, że nie chciałby, żeby to było wyróżnienie za całokształt. "Chciałbym jeszcze mieć tę nadzieję, że mogę zagrać coś co będzie dobre" – powiedział.
Zofia Kucówna jest aktorką teatralną, filmową, radiową, pedagogiem, mistrzynią słowa i pisarką. Debiutowała w roku ukończenia Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, rolą w krakowskim Teatrze Młodego Widza – "Ballady i romanse" A. Mickiewicza w reż. H. Gallowej (1955). W Teatrze Młodego Widza występowała do 1957 r. W kolejnych latach należała do zespołu Teatru im. J. Osterwy w Lublinie (1957-1959), grała na scenach warszawskich: w Teatrze Powszechnym (1959–1964, 1966–1968), Teatrze Ateneum (1964–1965, 1982–1986), Teatrze Narodowym (1968–1982) oraz w Teatrze Współczesnym (1986–2006). Przez wiele lat wykładała wiersz w Akademii Teatralnej w Warszawie. W maju 1998 r. z rąk prezydenta RP otrzymała tytuł naukowy profesora.
Najważniejsze role sceniczne stworzyła w przedstawieniach Adama Hanuszkiewicza. Współpracowała też z innymi wybitnymi reżyserami: Andrzejem Łapickim, Erwinem Axerem, Maciejem Englertem.
Współpracę z Teatrem Telewizji rozpoczęła w 1959 r. rolą Manduły we fragmentach "Zawiszy Czarnego" J. Słowackiego w reż. Adama Hanuszkiewicza. Potem wielokrotnie grała u Hanuszkiewicza, ale też w spektaklach Jerzego Gruzy, Stanisława Wohla, Jerzego Antczaka, Olgi Lipińskiej. Jej ostatnią rolą na scenie telewizyjnej była Jean Horton w "Kwartecie" Ronalda Harwooda w reż. Zbigniewa Zapasiewicza (2002).
W Teatrze Polskiego Radia debiutowała w 1959 r. rolą Christiny w "Nie ma nieznanych wysp" S. Stampfla w reż. A. Hanuszkiewicza. W 1963 r. otrzymała Nagrodę Komitetu do spraw Radia i TV za wybitne role w repertuarze współczesnym na antenie Polskiego Radia. W archiwum radiowym znajduje się kilkaset nagrań z jej udziałem, w reżyserii m.in. A. Hanuszkiewicza, Z. Kopalki, J. Warneckiego, A. Bardiniego, J. Rakowieckiego, J. Owidzkiego, W. Modestowicza. Niedawno świętowała swoje 90. urodziny.
Krzysztof Wakuliński jest aktorem teatralnym i filmowym, od początku kariery związanym ze sceną warszawską: Teatrem Ludowym (1971-1974), Teatrem Narodowym (1974-1983), Teatrem Współczesnym (1983-1995 i od 2015), Teatrem Powszechnym (1995/1996), Teatrem Dramatycznym (1997), Teatrem Narodowym (1997-2005). Pracował z wybitnymi reżyserami m. in. Aleksandrem Bardinim, Tadeuszem Mincem, Adamem Hanuszkiewiczem, Maciejem Englertem, Krzysztofem Zaleskim, Jerzym Grzegorzewski.
W Teatrze Telewizji zadebiutował w 1971 r. rolą Chłopca w "Czekając na Godota" Samuela Becketta w reż. Macieja Prusa. Do tej pory zagrał w 60 spektaklach telewizyjnych, u takich reżyserów jak Olga Lipińska, Adam Hanuszkiewicz, Lidia Zamkow, Tomasz Zygadło, Barbara Borys-Damięcka, Jan Englert, Piotr Cieplak, Wojciech Nowak.
Współpracę z teatrem radiowym rozpoczął w kwietniu 1968 r., grając Janka w "Zapalniczce" Jerzego Przeździeckiego w reżyserii Zbigniewa Kopalko. Stworzył setki różnorodnych ról, pracował z wielkimi reżyserami radiowymi m.in. Juliuszem Owidzkim, Zdzisławem Dąbrowskim, Andrzejem Zakrzewskim, Januszem Kukułą, Janem Werenycią, Waldemarem Modestowiczem.
W 1988 r. otrzymał nagrodę indywidualną Przewodniczącego Komitetu ds. PRiTV za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia, a w szczególności za rolę Jana w "Fantazym" Juliusza Słowackiego w reżyserii Henryka Rozena oraz interpretację współczesnej prozy i poezji. 9 grudnia 2002 r. został laureatem Nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor" za kreacje w radiowych spektaklach.
Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się w Zamościu po raz trzeci, w dniach 16-19 czerwca. W trakcie festiwalu zostanie zaprezentowanych 16 spektakli telewizyjnych i 28 słuchowisk radiowych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym 22. odsłonę wydarzenia. Na ekranie zobaczymy ponad 221 aktorów, a podczas prezentacji słuchowisk usłyszymy głosy ponad 240 aktorów. Spośród słuchowisk i spektakli wyłonieni zostaną laureaci nagród, których wręczenie odbędzie się podczas uroczystej gali w poniedziałek w Zamojskim Centrum Kultury. Łącznie przyznane zostaną 24 nagrody: dwie Grand Prix oraz 22 nagrody w różnych kategoriach.
Ze szczegółowym programem festiwalu można się zapoznać na stronie internetowej www.dwateatry.tvp.pl. (PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ aszw/