Fiaskiem zakończyła się trzecia już próba wyłonienia wykonawcy prac konserwatorskich reliktów łaźni w byłym KL Auschwitz I. Muzeum Auschwitz poinformowało w czwartek o unieważnieniu przetargu z uwagi na brak ofert.
Obiekt powstał w latach 1940-43 między blokami 1 i 2 w byłym obozie macierzystym Auschwitz I. Najpierw mieściła się tam kuchnia, później warsztat ślusarski i kuźnia, a w końcu łaźnia, w której m.in. esesmani przeprowadzali selekcje. Więźniów uznanych za niezdolnych do pracy kierowali do komór gazowych.
Do czasów współczesnych zachowały się jedynie pozostałości obiektu, m.in. trzony trzech kominów, ceglana konstrukcja urządzenia do podgrzewania wody z dwoma metalowymi zbiornikami oraz „baseny”. W 2015 r. konserwatorzy zabezpieczyli je przed degradacją.
Muzeum od dłuższego czasu poszukuje firmy, która przeprowadzi roboty konserwatorskie i budowlane, polegające m.in. na zabezpieczeniu konstrukcyjnym pozostałości po budynku. Połączone one mają być z badaniami archeologicznymi terenu.
Muzeum w dokumentacji przetargowej wskazało, że całość zadania miałaby zostać zrealizowana do końca br.
Na poprzednie przetargi ofertę składała tylko jedna firma. Każdorazowo opiewała na kwotę wyższą niż ta, którą Muzeum zamierzało na ten cel przeznaczyć – 545 tys. zł.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ub.r. zwiedziło je 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/