Nie żyje nestor Teatru im. Juliusza Słowackiego, związany z tą sceną od 1947 r. aktor Marian Cebulski - poinformowała w poniedziałek krakowska placówka. Artysta, który wykreował ponad 150 ról, cztery dni temu skończył 95 lat.
"Ze smutkiem zawiadamiamy, że (...) odszedł w wieku 95 lat Marian Cebulski, wielki aktor, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Występował na naszej scenie od roku 1947, zagrał ponad 150 ról. Żegnaj Kochany Marianie, na zawsze pozostaniesz z nami" - czytamy na Facebooku teatru.
Jak podkreślono, Cebulski to "jeden z najpopularniejszych aktorów Krakowa". Urodził się 21 marca 1924 r. w stolicy Małopolski, w rodzinie przedwojennego oficera Wojska Polskiego. Zadebiutował w 1942 r. w konspiracyjnym Teatrze Podziemnym prowadzonym przez Adama Mularczyka, a zawodu uczył się w studium aktorskim Starego Teatru.
Początkowo występował w krakowskich teatrach: Powszechnym im. Wojska Polskiego (1945-46) i Kameralnym TUR (1946-47). Później dołączył do zespołu Teatru im. J. Słowackiego, którego członkiem pozostał do ostatnich dni. Był też aktorem radiowym, telewizyjnym i filmowym, przez wiele lat występował w kabarecie Jama Michalika. Był dwukrotnym zdobywcą nagrody Złota Maska w plebiscycie Dziennika Polskiego na najpopularniejszego aktora Krakowa.
Wykreował ok. 150 ról, wśród których znalazły się postaci takie jak: Stiepan w "Ożenku Gogola", Sczastliwcew w "Lesie" Ostrowskiego, Sganarel w "Don Juanie" Moliera, Kantek w "Królowej przedmieścia" Krumłowskiego. Dał się poznać także w trzech inscenizacjach "Wesela" Wyspiańskiego - jako Ksiądz, Gospodarz i Dziad.
Po przejściu na emeryturę na początku lat 90. nadal czynnie działał zawodowo - widzowie mogli oglądać go zarówno w spektaklach, jak i słuchać interpretowanych przez niego wierszy, czytanych w Krakowskim Salonie Poezji. Zapamiętany został także jego monolog Starego Aktora z "Wyzwolenia" Wyspiańskiego, który - po latach - wygłosił podczas gali Międzynarodowego Dnia Teatru dwa lata temu.
Marian Cebulski zmarł w niedzielę.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ pat/