Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zaproponował powrót do rozmów w ramach zespołu ds. spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, w którym obok przedstawicieli rządu brali udział przedstawiciele związków zawodowych i korporacji samorządowych.
Według szefa MEN rozmowy miałyby rozpocząć się "w drugiej części wakacji" i dotyczyć takich tematów, jak wynagrodzenia nauczycieli, awans zawodowy i ocena pracy.
Propozycję powrotu do rozmów w ramach zespołu minister edukacji złożył podczas spotkania z przedstawicielami Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".
"Tak jak zapowiadaliśmy, dziś pierwsza tura spotkań ze związkami zawodowymi. W pierwszej kolejności spotkaliśmy się z Solidarnością, bo to ten związek zdecydował się na podpisanie porozumienia na początku kwietnia. Chcieliśmy przede wszystkim rozmawiać o tym, jak to porozumienie jest realizowane, ale mówiliśmy także o przyszłych działaniach tak, aby działać na rzecz dobrej szkoły, dobrej edukacji tak, aby nauczyciele również czuli się docenieni przez rząd" - powiedział Piontkowski na briefingu po spotkaniu.
"Oczywiście nie da się wszystkiego wypracować od razu na jednym spotkaniu. Ustaliliśmy tematy, o których będziemy rozmawiali w najbliższych miesiącach. Zdecydowaliśmy o przywróceniu takiego zespołu związkowo-samorządowo-rządowego, który powróci do rozmów w drugiej części wakacji" - mówił szef MEN
"Będziemy to samo proponowali pozostałym związkom zawodowym, aby uczestniczyli w takich rozmowach, a także korporacjom samorządowym tak, abyśmy rozmawiali zarówno o wynagrodzeniach, systemie awansu zawodowego, ocenianiu, a także o innych tematach, które są ważne dla polskiego systemu edukacji. Mam nadzieję, że te rozmowy przyniosą w efekcie końcowym rozwiązania, które pozwolą na polepszenie jakości nauczania w polskich szkołach" - dodał.
Podziękował przewodniczącemu oświatowej "S" Ryszardowi Proksie za dobre i konstruktywne rozmowy. "Mam nadzieję, że będzie to z dobrym efektem dla szkoły, dla nauczycieli, dla wszystkich, którzy są zainteresowani dobrą polską oświatą" - zaznaczył.
Przewodniczący Sekcji Krajowej poinformował, że głównym tematem czwartkowego spotkania z szefem MEN była realizacja zawartego w kwietniu porozumienia z rządem. "Wyrażamy zadowolenie, ponieważ pięć z sześciu jego punktów praktycznie już zostało zrealizowane. Będą funkcjonować już od 1 września" – powiedział Proksa na briefingu.
"Dziś ustaliliśmy, że w połowie sierpnia spotka się zespół, który jest niejako naszym szóstym punktem porozumienia, bo będzie rozmawiał o nowym systemie wynagradzania, o nowym systemie finansowania oświaty i o nowej pragmatyce zawodowej. Nie będziemy się zawężać, ale oczywiście dążymy i widzimy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej też dąży do tego, byśmy literalnie w pierwszej kolejności zrealizowali nasze porozumienie" – zaznaczył szef oświatowej "S"
"Wyrażamy też otwartość na wszystkie problemy, jest ich bardzo dużo. W pierwszej kolejności zajmiemy się problemami doraźnymi, a dopiero później będziemy rozmawiać o długofalowych projektach czy o nowej ocenie pracy, czy nawet o nowym awansie zawodowym" – dodał.
Wiceminister edukacji Marzena Machałek, która również uczestniczyła w spotkaniu, przypomniała, że w środę Senat przyjął uchwaloną 13 czerwca przez Sejm nowelizację ustawy Karta nauczyciela, która – jak powiedziała – "jest konkretną realizacją porozumienia z 7 kwietnia". "Tak jak obiecaliśmy, dotrzymujemy słowa, realizujemy zobowiązania" – podkreśliła.
Machałek zwróciła uwagę, że do realizacji szóstego punktu porozumienia zawartego przez rząd z oświatową "S", czyli systemowych zmian w wynagradzaniu nauczycieli, potrzebny jest namysł i zgoda wszystkich związków zawodowych i strony samorządowej. "To przed nami" – dodała.
Zgodnie z nowelizacją Karty nauczyciela od 1 września średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 9,6 proc., wprowadzone zostanie jednorazowe świadczenie na start dla nauczycieli stażystów w wysokości 1000 zł, określona została minimalna wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli uczących w szkołach oraz skrócona zostanie ścieżka awansu zawodowego.
W trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" rząd zaproponował: prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już pięcioprocentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.
Strona rządowa podpisała 7 kwietnia porozumienie w tej sprawie z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuciły propozycję rządową. Pozostały niezmiennie przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Zaproponowali jednak rozłożenie jej na kilka transz.
Chęć spotkania i rozmów ze wszystkimi reprezentatywnymi związkami zawodowymi Piontkowski zadeklarował zaraz po objęciu stanowiska ministra edukacji. Jak mówił, zależy mu na spokojnej, merytorycznej rozmowie.
"Chcę oczywiście rozmawiać o tym, jaka jest sytuacja w polskiej szkole, w polskiej edukacji. Chcę pokazać te działania ministerstwa, które zostały wykonane w ostatnich miesiącach, porozmawiać o zmianie Karty nauczyciela, która się dokonała. Sejm i Senat przyjęły ostateczną wersję ustawy. Czekamy na podpis pana prezydenta. W związku z tym w ministerstwie przygotowujemy się do przygotowania projektów rozporządzeń, które będziemy opiniowali i wdrażali. Do tego będzie potrzebne zdanie związków zawodowych. To na pewno będzie ten temat, który zdominuje dzisiejsze spotkanie" - powiedział szef MEN w czwartek przed spotkaniem z oświatową "S".
Pytany, dlaczego z każdym ze związków spotyka się osobno, odpowiedział, że każdy ze związków ma nieco inne postulaty, co - jak zauważył - pokazały dotychczasowe negocjacje. "Chciałbym się spotkać z każdym ze związków. A potem, jeśli się uda, ustalić wspólne tematy. Nie widzę przeszkód, byśmy spotkali się w takiej formule, kiedy wszystkie związki razem przyjdą na negocjacje" - zaznaczył.
Na piątek zaplanowano kolejne spotkania szefa MEN: najpierw z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego, a następnie z przedstawicielami Forum Związków Zawodowych.
Zespół do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty został powołany w listopadzie 2016 r. przez poprzedniczkę Piontkowskiego na stanowisku ministra edukacji Annę Zalewską. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/