W 70. rocznicę powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość IPN wydał jeden z najważniejszych dokumentów tej organizacji - „Memoriał do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych”.
Prawie stustronicowa publikacja ukazała się w nakładzie ok. 10 tys. egzemplarzy. „Za kilka dni w formie PDF-u będzie dostępna na stronie internetowej IPN i każdy bezpłatnie będzie mógł ją pobrać” – powiedziała PAP rzecznik prasowy IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak.
Jak dodała, zainteresowani nie znajdą publikacji w księgarniach, będzie za to dostępna ona we wszystkich oddziałach IPN, które zadecydują też o dalszym jej przeznaczeniu. Np. krakowski oddział we współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie już teraz zadecydował o przekazaniu książek do wszystkich małopolskich szkół ponadgimnazjalnych.
Dorota Korohoda: Najnowsza historia Polski, szczególnie po II wojnie światowej, często jest w szkołach niedoceniana. Wykorzystując przygotowaną edycję +Memoriału+ nauczyciele historii będą mieli okazję zapoznać młodzież z oryginalnym źródłem stanowiącym przykład nieustających dążeń niepodległościowych Polaków.
„Najnowsza historia Polski, szczególnie po II wojnie światowej, często jest w szkołach niedoceniana. Wykorzystując przygotowaną edycję +Memoriału+ nauczyciele historii będą mieli okazję zapoznać młodzież z oryginalnym źródłem stanowiącym przykład nieustających dążeń niepodległościowych Polaków” – poinformowała PAP rzecznik prasowy krakowskiego IPN Dorota Korohoda.
Publikacja przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie zawiera pełny tekst oraz skan oryginału „Memoriału do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych”.
Odwołując się do Karty Narodów Zjednoczonych działacze WiN informowali w nim opinię światową o komunistycznej dyktaturze i terrorze panujących w Polsce. Dokument z szeregiem załączników został przekazany do ONZ w połowie 1946 r.
Publikacja poprzedzona została zarysem historii Zrzeszenia, sporządzonym przez dr hab. Filipa Musiała z oddziału IPN w Krakowie, a całość publikacji opracowali dr Tomasz Łabuszewski z warszawskiego i dr Wojciech Frazik z krakowskiego oddziału IPN.
Powołane 2 września 1945 r. Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość było największą konspiracyjną organizacją niepodległościową działającą w powojennej Polsce. Kontynuowało ono idee Armii Krajowej, jednak stawiane sobie cele starało się osiągnąć metodami walki politycznej. Zmuszone do podjęcia walki zbrojnej, zwalczane i zinflitrowane przez UB przetrwało do 1952 roku, ale jego żołnierze kontynuowali nierówną walkę aż do wczesnych lat 60. (PAP)
bko/ ls/