Papież Franciszek zatwierdził dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznający heroiczność cnót ks. Władysława Korniłowicza, współzałożyciela Lasek i apostoła inteligencji. Do jego beatyfikacji potrzebny jest już tylko cud za jego wstawiennictwem – poinformował w sobotę PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
"Dla Lasek ks. Korniłowicz jest bardzo ważną osobą, jest ich współzałożycielem. Był tutaj od początku. Mamy tutaj po nim kaplicę, którą on wyposażał i tworzył, a także dom rekolekcyjny. Prawie od początku był on ojcem duchowym dzieła oraz duszpasterzem sióstr i niewidomych. Przede wszystkim jednak skupiał się na szukaniu niewidomych na duszy, którzy stracili wiarę” – powiedział ks. Michał Wudarczyk, rektor kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej w Laskach.
Ks. Wudarczyk podkreślił, że pamięć o ks. Korniłowiczu w Laskach jest wciąż żywa. "Codziennie modlimy się o jego beatyfikację. Także dzisiaj dziesiątki ludzi przyjeżdżają do tego dziedzictwa ks. Korniłowicza, które nadal jest aktualne. Jako jeden z pierwszych w Polsce zajął się ruchem liturgicznym i chciał uruchomić świeckich do czynnego udziału w liturgii i w tym celu stworzył dom rekolekcyjny, gdzie świeccy modlili się na brewiarzu. To było coś niebywałego jak na tamte czasy" – zaznaczył.
27 września 1978 r. na podstawie Dekretu Kongregacji do Spraw Świętych kard. Stefan Wyszyński dokonał otwarcia procesu informacyjnego o życiu i cnotach Sługi Bożego. 11 listopada 1981 r. doczesne szczątki ks. Korniłowicza zostały przeniesione do kościoła św. Marcina w Warszawie. W czerwcu 1995 r. proces na szczeblu diecezji został zakończony i akta przesłano do Kongregacji w Rzymie.
Ksiądz Władysław Korniłowicz urodził się 5 sierpnia 1884 r. w Warszawie. Wychowany w środowisku radykalnej inteligencji, porzucił studia przyrodnicze w Zurichu, podjęte na życzenie ojca, wybitnego psychiatry, i wstąpił w 1905 r. do Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1912 r. w Krakowie z rąk ks. bpa Adama Sapiehy.
W 1918 r. ks. Władysław poznał matkę Elżbietę Czacką. Po śmierci pierwszego kierownika duchowego Zgromadzenia - ks. Krawieckiego - podjął jego misję, z czasem coraz bardziej angażując się w dzieło matki Czackiej i zostając członkiem Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. W pierwszych latach pobytu w Laskach z jego inicjatywy powstał Dom Rekolekcyjny, w którym przez cały rok odbywały się rekolekcje indywidualne lub grupowe dla ludzi pragnących pojednać się z Bogiem lub pogłębić swe życie wewnętrzne.
W środowisku związanym z Laskami rosła potrzeba apostolstwa słowa pisanego. Odpowiedzieć jej miały powstałe w 1931 r. Księgarnia i Wydawnictwo "Verbum" oraz czasopismo o tej nazwie. Ukazywało się ono pod bezpośrednim kierownictwem ks. Korniłowicza i wychodziło w latach 1934-1939.
W 1942 r. poniósł obrażenia od uderzenia o niskie odrzwia, rozpoznane później jako nowotwór. Operacji dokonano w Warszawie w kwietniu 1944 r. Po przejściu frontu, 24 lutego 1945 r. ks. Korniłowicz wrócił do pracy duszpasterskiej w Laskach, wznawiając jednocześnie działalność rekolekcyjną. W grudniu 1945 r. powtórzył się atak choroby. W kwietniu 1946 r. nastąpiła druga operacja. Zmarł 26 września 1946 r. w Laskach w opinii świętości. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ wj/