Łącznie ponad 1,9 tys. stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wraz z wolontariuszami będzie przebywać podczas tegorocznych wakacji na obozach letnich organizowanych przez organizację – informuje przewodniczący Zarządu Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk.
650 stypendystów od 8 do 15 lipca przebywało już na obozie w Legnicy, a z kolei od 18 do 31 lipca 1015 uczniów będzie przebywać w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim. Natomiast 250 maturzystów od 5 do 15 września będzie przebywać w Myczkowcach nad Soliną.
Na pytanie, co jest głównym celem takich obozów, ks. Kowalczyk odpowiedział: "Jest ich kilka. Pierwszym z nich to jest integracja środowiska, życie we wspólnocie i formacja w duchu nauczania Jana Pawła II. Kolejnym jest integracja na przyszłość, kiedy będą już dorośli i wejdą do Stowarzyszenia Absolwentów Dzieło. Ostatnim z nich jest podziękowanie miastu, diecezji za 19 lat wkładu na fundusz stypendialny".
Jak podkreślił ks. Kowalczyk w rozmowie z PAP, stypendyści podczas obozów poznają region, w którym przebywają. Młodzi zwiedzają miasta i ich największe atrakcje, a także wyższe uczelnie. Mają dni otwarte, wykłady, ćwiczenia, laboratoria, konserwatoria z nauczycielami akademickimi po to, aby za rok lub dwa, kiedy będą wybierali uczelnie, znali ofertę z konkretnego miasta.
Natomiast maturzyści - jak zaznaczył ks. Kowalczyk - już we wrześniu wiedzą, gdzie będą studiowali i dlatego włączamy ich do tych wspólnot akademickich w 16 dużych miastach do swoich kolegów, którzy tam już są i żeby oni pomogli im w integracji ze środowiskiem studenckim w poznaniu miasta, bo wiadomo, że ten pierwszy rok na studiach jest bardzo wymagający, lękliwy, duża niepewność, czasem jakieś trudności aprowizacyjne. Starsi studenci pomagają im włączyć się w takie dobre życie studenckie.
"Każdy dzień ma soje hasło, np. Legnica miała hasło +Pokarm na drogę+, bo skupialiśmy się na nauczaniu Jana Pawła II na temat Eucharystii" - powiedział ks. Kowalczyk.
W Legnicy stypendyści zamieszkali w seminarium oraz w kilku przystosowanych do tego miejskich szkołach. Legnicki obóz stypendystów Fundacji miał bardzo bogaty program, m.in.: zwiedzanie legnickich zabytków, kościołów i sanktuariów, udział w mszach i spotkaniach formacyjnych, w III Forum Stypendystów Studentów, w koncercie na Rynku, którym podziękowali mieszkańcom, wyjazdy do Legnickiego Pola, do Karpacza i na Śnieżkę, do Krzeszowa. Spotykali się także z legnickimi rodzinami.
Z kolei obóz w Toruniu ma hasło "Miasto aniołów", bo to jest jedyne miasto w Polsce, które ma w herbie anioła. "I tak się mówi o Toruniu, że jest to miasto, którego strzeże anioł. Chcemy o tym też powiedzieć. Poza zwiedzaniem miasta i okolic młodzi będą przebywać w parafiach, gdzie będą się mdlić, ale również integrować" - dodał.
Ks. Kowalczyk podkreślił, że w organizację obozów włączają się lokalne samorządy i instytucje, jak również prezydenci miast i wojewodowie, a także województwo dolnośląskie i kujawsko-pomorskie. Zaznaczył, że województwo kujawsko-pomorskie jest jedynym województwem w Polsce, które ma za patrona Jana Pawła II, a tytuł ten przyznał regionowi papież Franciszek, o co przez wiele lat władze województwa zabiegały.
"To, co ważne, to to, że oni mają pewien tytuł do tego, żeby pomóc Fundacji +Dzieło Nowego Tysiąclecia+ w organizacji tych obozów, ponieważ w 2003 roku powstał apel miast papieskich, które przyjmowały papieża, że będą inicjatywy papieskie wspierali. I Legnica i Toruń jak najbardziej są miastami papieskimi i one mają pewien dług do spłacenia, dlatego też mogą w te obozy się zaangażować" - powiedział ks. Kowalczyk.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku, po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski w 1999 roku. Papież zauważył wówczas, że zdobycze demokracji rozłożyły się w Polsce bardzo nierównomiernie. Dostrzeżono wówczas, że grupą szczególnie zagrożoną są młodzi, zdolni ludzie z małych miejscowości i z terenów, boleśnie doświadczonych przez transformację.
Do głównych celów Fundacji należy podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi, upowszechnianie nauczania papieża Jana Pawła II oraz wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce.
Fundacja powstawała - jak podkreślił w rozmowie z PAP ks. Kowalczyk - w bardzo specyficznym momencie historii Polski. "Rok 2000 to było gigantyczne bezrobocie. Wielkie obszary upadłych PGR-ów, gdzie panowała strukturalna bieda. Byli pracownicy tych gospodarstw mieli dzieci, często zdolne, chcące się uczyć, ale z uwagi na brak środków nie miały one większych perspektyw. Nie było szans na jakąś lepszą szkołę, liceum. Nie wiem, czy dziś młodzi ludzie są w stanie to sobie wyobrazić. W niektórych miejscowościach bezrobocie sięgnęło 42 proc. Dzisiaj praca czeka na człowieka. Wtedy ludzie robili dosłownie wszystko, żeby dostać jakąkolwiek pracę, bodaj dorywczą, bodaj na najgorszych z możliwych, ale jednak jakichś warunkach" - zaznaczył przewodniczący Fundacji.
Do głównych celów Fundacji należy podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi, upowszechnianie nauczania papieża Jana Pawła II oraz wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce.
"Stypendyści to +żywy pomnik Jana Pawła II+. Fundacja powołana została przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz wdzięczności za posługę Ojca Świętego i w celu upamiętnienia jego pontyfikatu. Temu też służą działania Fundacji, np. organizacja Dnia Papieskiego, podczas którego przywoływane jest nauczanie Jana Pawła II" - podkreślił ks. Kowalczyk.
Wskazał, że program stypendialny to próba wcielenia w życie wezwania Jana Pawła II do rozwijania „wyobraźni miłosierdzia”.
W ciągu dziewiętnastu lat działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski. Około 2000 stypendystów, niemalże z każdego zakątka Polski, tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.
Jednym z najważniejszych działań Fundacji jest prowadzony od samego początku jej istnienia program stypendialny. Stypendia przyznawane są zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin z małych miast i terenów wiejskich. Fundacja rozpoczynała swoją działalność, przyznając stypendia 500 osobom. "Tegoroczny program obejmuje prawie 2000 młodych ludzi z całej Polski, co jest możliwe tylko dzięki ofiarności i dobrej woli społeczeństwa" - dodał ks. Kowalczyk.(PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mhr/