Raper i producent Miuosh zaprosił na swój występ w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego m.in. Wojciecha Waglewskiego i Belę Komoszyńską. „Zagramy utwory z mojej płyty +Pop+, piosenki wykonywane wcześniej w ramach projektów powstańczych, będzie też premiera” – mówi Miuosh o sobotnim koncercie.
Dla Miuosha będzie to kolejny powstańczy projekt. W 2016 r., wraz ze Smolikiem i Natalią Grosiak z Mikromusic przygotował album "Historie", dla którego inspiracją były opowieści osób, które przeżyły Powstanie Warszawskie.
Będzie to również kolejny koncert, podczas którego raper współpracuje z muzykami, na co dzień nagrywającymi inne gatunkowo płyty. Wcześniej koncertował już m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
"Współpraca z ludźmi z innych muzycznych bajek, z instrumentalistami, wokalistami, tekściarzami, to wyjątkowe doświadczenie. Nasze światy się przenikają, obie strony się uczą nawzajem. Robię to od kilku lat i takie projekty, jak ten powstańczy, czy wcześniejszy +Kobiety+ albo +Scenozstąpienie+ (z Jimkiem i Smolikiem - PAP) pozwalają uczyć się nawzajem i czerpać niezwykłe doświadczenia, które przydają się potem w studio" - powiedział.
W tym roku, w ramach obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, Miuosh wraz z FDG Orkiestrą i gośćmi wystąpi w sobotę w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Poproszono nas, żebyśmy zagrali nasz koncert i wzbogacili go o parę numerów, które będą nawiązywać do powstania. Sięgnęliśmy po to, co było dotychczas wykonywane w ramach powstańczych projektów. Dlatego na koncercie pojawią się Natalia Grosiak i z Wojtek Waglewski, którzy nagrywali już piosenki związane z obchodami" – powiedział PAP Miuosh.
Podkreślił, że ten koncert "to jednorazowe wydarzenie" oraz, że chodzi "o złapanie chwili i wyjątkowości wspólnego występu".
"Nasze wykonania nie będą zwykłymi coverami. Numery zostały przearanżowane i wykonamy je po swojemu" – powiedział i dodał, że obok Waglewskiego, Grosiak i Beli Komoszyńskiej z zespołu Sorry Boys, na scenie pojawią się młodzi muzycy z jego rodzinnych rejonów (urodził się w Katowicach) - Daria Ryczek i Mateusz Konieczny.
Bela Komoszyńska powiedziała PAP, że w tekście do utworu o roboczym tytule "Lato 44", wciela się "w postać młodej dziewczyny, która przeżywa lato 1944 roku, której poryw serca każe w uczestniczyć w powstaniu". W piosence znalazły się cytaty z poezji zabitego podczas powstania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które przed laty w swoich "Wierszach wojennych" wykorzystała Ewa Demarczyk.
"Z Belą Komoszyńską wykonamy premierowy utwór napisany specjalnie na to wydarzenie" – dodał Miuosh, który napisał muzykę do tekstu Komoszyńskiej.
Bela Komoszyńska powiedziała PAP, że w tekście do utworu o roboczym tytule "Lato 44", wciela się "w postać młodej dziewczyny, która przeżywa lato 1944 roku, której poryw serca każe w uczestniczyć w powstaniu". W piosence znalazły się cytaty z poezji zabitego podczas powstania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które przed laty w swoich "Wierszach wojennych" wykorzystała Ewa Demarczyk.
Wokalistka zespołu Sorry Boys zaznaczyła, że to pierwszy powstańczy projekt, w którym bierze udział.
"Bardzo się z tego cieszę, bo jestem zakochana w Warszawie. Nie urodziłam się tu, pochodzę z Działdowa, ale 18 lat mieszkam w stolicy i mogę powiedzieć, że +teraz jestem z Warszawy+. To miasto jest bardzo ważne w działalności Sorry Boys, bo jest dla mnie dużą inspiracją, muzą, piosenki o Warszawie w zasadzie powstają na każdą płytę" - powiedziała.
"Personifikuje Warszawę jako nieszczęśliwą kochankę. Cały czas czuję krążący nad nią duch tego, co przeżyła. Historię powstania czuję codziennie, podskórnie. Trudną historię miasta zbudowanego na cierpieniu. Także dzięki naszemu gitarzyście Piotrowi Blakowi, który jest żywo zaangażowany w kultywowanie pamięci o powstaniu, jego dziadek zginął podczas walk. Z kolei moi dziadkowie po wojnie uczestniczyli w odbudowie Warszawy" – dodała.
Obok premierowej kompozycji podczas sobotniego koncertu Bela Komoszyńska wykona też utwór z płyty Miuosha "Pop".
Początek koncertu o godz. 21.00
Program pozostałych wydarzeń w ramach obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego można znaleźć na stronie 1944.pl
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
Wojciech Przylipiak
wbp/aszw/