53 samorządy z terenu województwa małopolskiego złożyły wnioski o dofinansowanie remontów lokalnych miejsc pamięci narodowej i martyrologii w ramach nowego programu „Małopolska Pamięta”, dofinansowanego z budżetu województwa.
Samorząd województwa małopolskiego przeznaczył na realizację programu ponad 480 tys. zł w tym roku. We wtorek władze regionu wręczyły symboliczne czeki przedstawicielom samorządów, które otrzymają dofinansowanie.
Jak wyjaśniła Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego, program „Małopolska Pamięta” ma na celu zachowanie miejsc pamięci narodowej i martyrologii, będących świadectwem wydarzeń o szczególnym znaczeniu dla kształtowania się tożsamości narodowej Polaków. Chodzi o mniejsze elementy małej architektury, o których często zapominano, skupiając się na większych zabytkach.
Środki pozwolą m.in. na renowację pomnika pamięci ofiar hitlerowców w Brniku, konserwację pomnika Poległych z 1939 r. w Wierzchosławicach, prace renowacyjno-konserwatorskie przy pomniku Nieznanego Żołnierza w Krzeszowicach i remont pomnika harcerzy poległych w Bieczu podczas I wojny światowej.
Rozdysponowane środki pozwolą m.in. na renowację pomnika pamięci ofiar hitlerowców w Brniku, konserwację pomnika Poległych z 1939 r. w Wierzchosławicach, prace renowacyjno-konserwatorskie przy pomniku Nieznanego Żołnierza w Krzeszowicach i remont pomnika harcerzy poległych w Bieczu podczas I wojny światowej.
„Małopolska jest szczególnie doświadczona przez historię, a mieszkańcy naszego województwa wielokrotnie dawali przykład przywiązania do najważniejszych dla Polaków wartości, poświęcając dla nich swoje życie” - podkreśliła Pieczarka.
Dotacja w ramach konkursu mogła być udzielona jednostce samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane z uwzględnieniem zagospodarowania i uporządkowania najbliższego terenu wokół obiektu. Mogła wynieść maksymalnie 60 proc. wartości przedsięwzięcia, czyli 20 tys. zł.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pat/