To najlepsza lekcja historii – podkreślają uczestnicy niedzielnych uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Warszawiacy, którzy nie mogli uczestniczyć w obchodach na pl. Józefa Piłsudskiego zapełnili alejki i trawniki pobliskiego Ogrodu Saskiego.
Wielu mieszkańców Warszawy uczestniczących w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej skryło się przed palącym słońcem w cieniu Ogrodu Saskiego przylegającego do pl. Józefa Piłsudskiego. Zapełnili parkowe alejki i trawniki. Siedząc na ławkach oraz na trawnikach i stojąc w alejkach słuchali wystąpień prezydentów: RP Andrzeja Dudy, Niemiec Franka Waltera Steinmeiera oraz wiceprezydent USA Mike Pence, które były wyświetlane na wielki telebimie.
"To najlepsza lekcja historii” - powiedział PAP Tomasz Rodak, który przybył na uroczystość z synami w wieku 13, 10 i 6 lat. Na ramieniu ma biało-czerwona opaskę ze znakiem Polski Walczącej. "To hołd złożony tym, którzy walczyli o nasza o wolność, o to abyśmy mogli żyć w pokoju" – zaznaczył.
Nawiązując do słów prezydenta Andrzeja Dudy, podkreślił, że tym, którzy walczyli o wolność należy się także wdzięczność za to, że "żyjemy w pokoju przez ponad 70 lat."
Krzysztof Wojciechowski przyszedł na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w amerykańską flagą. "To historyczna flaga, pochodzi z amerykańskiego statku. Ma już ponad 50 lat. Przychodzę z nią na każdą wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce, oprócz Baracka Obamy" – mówił.
W głównych uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wzięło udział 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy.
Obok prezydentów Polski i Niemiec oraz wiceprezydenta USA w uroczystości uczestniczyli m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Edouard Philippe oraz prezydenci: Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Litwy Gitanas Nauseda, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova, Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Węgier Janos Ader.
Obecni byli również premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a m.in. ministrowie spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i obrony Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele władz wojskowych.
1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 salwami pancernika "Schleswig-Holstein" oddanymi w kierunku Westerplatte i zbombardowaniem Wielunia. (PAP)
Autor: Wojciech Kamiński
wnk/ par/