W środę rozpoczyna się 15. edycja festiwalu muzyki świata Skrzyżowanie Kultur. W Warszawie wystąpią m.in. nigeryjski perkusista Tony Allen, gwiazda fado Gisela Joao, pochodzący z Ghany Pat Thomas i polskie trio Kroke.
Festiwal Skrzyżowanie Kultur potrwa do niedzieli. W namiocie przy Pałacu Kultury i Nauki wystąpią artyści z różnych części świata, nie zabraknie paneli dyskusyjnych i warsztatów.
"Będąc w centrum Warszawy, tuż pod PKiN, wkraczając w strefę symboliczną i magiczną, jaką jest festiwalowy namiot, realizujemy podróż w najdalsze zakątki globu, poruszamy się po różnych kontynentach, smakujemy kulinariów, przysłuchujemy się dźwiękom i językom, poznajemy ludzi i dowiadujemy się często niezwykłych historii o różnych kulturach, narodach i tradycjach. To niezwykła podróż w najdalsze zakątki globu" - powiedział muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa, członek rady programowej festiwalu Maciej Szajkowski.
Pierwszego dnia festiwalu, w środę, wystąpią: młoda wokalistka fado z Portugalii, która ma za sobą koncerty m.in. z Joss Stone, Gizela Joao oraz trzykrotny zdobywca Grammy, śpiewak flamenco, Diego El Cigala.
W czwartek w namiocie pod PKiN zaprezentują się polscy artyści. Projekt Hizbut Jamm, który tworzą Raphael Rogiński, Paweł Szpura, Mamadou Ba z Senegalu i Noums Balani Dembele z Burkina Faco "jest poświęcony transowym kulturom i praktykom Zachodniej Afryki. To także sięgnięcie do psychodelicznych wpływów w muzyce lat 70-tych z tego obszaru – zespołów z Togo, Beninu czy Nigerii" – jak piszą organizatorzy.
Tego dnia wystąpi również krakowskiego trio Kroke, które w trakcie ponad 25-letniej kariery współpracowało m.in. z Peterem Gabrielem i Nigelem Kennedym. Towarzyszyć im będzie mongolska wokalistka Urna Chahar-Tugchi.
Nigeryjski wokalista i gitarzysta mieszający bluesa i funk Keziah Jones, brazylijska wokalistka Flavia Coelho oraz sekstet z Lyonu Mazalda, który wystąpi wraz z libańskim wirtuozem lutni Sofianem Saidi – to muzyczne gwiazdy piątkowej odsłony Skrzyżowania Kultur.
Sobota to już m.in. koncerty pochodzącego z Ghany Pata Thomasa, który rozpoczął swoją karierę pod koniec lat 60. oraz Sony Jobarteh. Ta multiinstrumentalistka, mistrzyni gry na korze, w swojej muzyce odnosi się do tradycji kultury griotów, której korzenie sięgają siedem wieków wstecz i obejmują m.in. Gambię, Senegal, Mali i Gwineę.
Ostatniego dnia festiwalu koncert przeznaczony dla dzieci dadzą Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow z zespołem Jerz Igor.
Podczas finału Skrzyżowania Kultur wystąpią libański wirtuoz lutni Rabih Abou-Khalil oraz Tony Allen. Nigeryjski perkusista jest uważany za jednego z twórców afrobeatu. Allen współpracował m.in. z Felą Kutim, Charlotte Gainsbourg, Jarvisem Cockerem i Damonem Albarnem. Brian Eno nazwał Allena "prawdopodobnie najlepszym perkusistą świata".
W ramach festiwalu odbędą się panele dyskusyjne o reportażu podróżniczym i muzyce etnicznej w grach wideo oraz warsztaty dla dzieci z zespołem Czereśnie oraz Teatrem Słuchaj Uchem. (PAP)
autor: Wojciech Przylipiak
wbp/ aszw/