W najbliższy weekend, od piątku 1 listopada do niedzieli 3 listopada, odbędzie się 25. jubileuszowa kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Do tej pory łącznie udało się zebrać 1,6 mln zł.
Stary Cmentarz w Łodzi to jedna z najważniejszych nekropolii miasta. Powstał w latach 1855-58; od początku, jako nekropolia trójwyznaniowa - dla katolików, prawosławnych i ewangelików.
Podczas wtorkowego spotkania z mediami prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem Cezary Pawlak zwrócił uwagę, że przed rokiem udało się zebrać rekordową kwotę 113 tys. złotych. "Marzy nam się powtórzenie tego wyniku, ale zdajemy sobie sprawę, że może być trudno. Wierzymy jednak w hojność łodzian i w to, że dziedzictwo naszego miasta jest im na sercu" - mówił.
Ks. Grzegorz Klimkiewicz z Parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi podkreślił, że dziś niestety naszym światem targa wiele podziałów i różnic. Dlatego - jego zdaniem - wspólnie kwestując, można pokazać, że upamiętnienie dziedzictwa Łodzi jest dobrem całej wspólnoty.
Do apelu tego przyłączył się proboszcz parafii prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi ks. Eugeniusz Fiedorczuk. Ze szczególnym słowem wystąpił ks. Michał Makula, proboszcz łódzkiej parafii ewangelicko-augsburskiej.
"Ja chciałbym zaapelować, by w dobie szczególnej dbałości o środowisko naturalne, na grobach naszych najbliższych składać prawdziwe kwiaty, nie sztuczne. Niech kwiaty, gdy już zwiędną wrócą tam, gdzie ich miejsce, do ziemi, a nie na śmietnik. A każdą zaoszczędzoną na sztucznej wiązance złotówkę, proszę wrzucić do puszki kwestujących" - powiedział.
Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi po raz pierwszy odbyła się w 1995 roku - z inicjatywy nieżyjącego już nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego przy współudziale łódzkiego ośrodka TVP. Akcję aktywnie propagował zmarły w 2012 roku dziennikarz Wojciech Słodkowski. Do tej pory łącznie udało się zebrać 1,6 mln zł. Odnowiono blisko 180 nagrobków i pomników, znajdujących się na wszystkich częściach nekropolii.
Stary Cmentarz w Łodzi powstał w latach 1855-58; od początku, jako nekropolia trójwyznaniowa - dla katolików, prawosławnych i ewangelików. To miejsce pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, przedstawicieli starych rodów, uczestników walk o niepodległość, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty.
Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Ponad 80 nagrobków wyszło spod dłuta wybitnego, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, rzeźbiarza Wacława Konopki. Prawie 200 dzieł sztuki sepulkralnej jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ itm/