„W oczekiwaniu na XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina” – to tytuł uroczystego wieczoru w Aula Magna rzymskiego uniwersytetu La Sapienza, w trakcie którego w czwartek wystąpił z recitalem finalista poprzedniej edycji Szymon Nehring.
W Auli największego uniwersytetu w Europie i jednego z najstarszych na świecie odbyła się prezentacja warszawskiego konkursu pianistycznego, którego następna edycja zostanie zorganizowana w przyszłym roku.
24-letni Nehring, uważany za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia, laureat m.in. nagrody im. Artura Rubinsteina, przedstawił repertuar chopinowski.
Wydarzenie muzyczne na założonym w XIV wieku uniwersytecie uświetniło także 90. rocznicę założenia na tej uczelni pierwszej we Włoszech katedry języka polskiego i literatury polskiej.
Obecni byli przedstawiciele polskiej dyplomacji z ambasador RP we Włoszech Anną Marią Anders i ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej Januszem Kotańskim oraz dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie Łukaszem Paprotnym. Przybył dyrektor Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie Artur Szklener i rektor La Sapienzy profesor Eugenio Gaudio, który zwrócił uwagę na uniwersalną wartość muzyki Chopina.
Przypomniano historię konkursów chopinowskich, w tym sukces 18-letniego Maurizio Polliniego, a także to, że w Aula Magna rzymskiego uniwersytetu wystąpiło wielu laureatów, którzy wygrali w Warszawie. Był wśród nich w ostatnich latach oklaskiwany na La Sapienzy Rafał Blechacz.
Ambasador Anders mówiła w swym wystąpieniu o wielkim znaczeniu polonistyki na La Sapienzy i polskich Noblistach podkreślając, że literacka nagrodę otrzymała właśnie Olga Tokarczuk. Po tych słowach rozległa się owacja.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ fit/ mal/