W ramach obchodów 35. rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej i 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w piątek późnym wieczorem w Gdańsku odbyła się debata na temat działalności opozycyjnej młodzieży od 13 grudnia 1981 r. do końca lat 80.
Debata odbyła się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dyrektor placówki Karol Nawrocki powiedział, że pokolenie wychowane w II Rzeczypospolitej było jednym z największych sukcesów Polski międzywojennej, ponieważ udało się wtedy wychować ludzi, którzy nigdy nie pozwolili na dominację jakiegokolwiek systemu totalitarnego w Polsce. Dodał, że takim pokoleniem było też to urodzone w okresie komunizmu w Polsce – gotowe do bezkompromisowej walki o niepodległą Polskę.
Prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki podkreślił, że członkowie FMW byli ludźmi nad wyraz dojrzałymi, świadomymi i ukształtowanymi. Jego zdaniem młodzież działająca w tej organizacji czerpała całymi garściami z tradycji niepodległościowych, patriotycznych. Dodał, że w każdym wielkim polskim zrywie narodowym uczestniczyła młodzież.
Publicysta Piotr Semka zaznaczył, że działający w FMW byli bardzo często młodymi ludźmi, jeszcze w wieku, gdy kształtuje się psychika. Podkreślił, że na te osoby była wywierana przez Służbę Bezpieczeństwa bardzo silna presja psychiczna, często kończąca się próbami samobójczymi, depresją. Dodał, że ci, którzy przetrwali tę presję, osiągnęli później w życiu bardzo wiele. Zaznaczył, że nawet wśród funkcjonariuszy SB działania przeciw młodzieży były uważana za ”śmierdzące” i dlatego akta tych spraw były niszczone jesienią 1989 r.
Prezes TVP Jacek Kurski powiedział, że stan wojenny z jednej strony był dla Polski wydarzeniem tragicznym, okresem zaprzepaszczenia perspektyw. Ale z osobistej perspektywy ocenił, że ten czas to dla niego spotkanie z wyzwaniem, spotkanie z wielkością, spotkanie z próbą charakterów. Dodał, że stan wojenny to przeżycie ekstremalne, które weryfikuje i kształtuje charaktery. Kurski zaznaczył, że w okresie stanu wojennego codziennością były represje, kalectwo lub śmierć działaczy opozycyjnych. ”Codziennie mogło się coś zdarzyć, ale napędzała nas przyjaźń i wiara w to co robimy” – powiedział.
Federacja Młodzieży Walczącej była niezależną, podziemną organizacją młodzieżową działającą w konspiracji w okresie PRL. Powołana została 29 czerwca 1984 r. w Warszawie, a w w skład jej Komitetu Założycielskiego wchodzili m. in. Artur Dąbrowski, Jacek "Wiejski” Górski, Cezary Rautszko "Młody”, Tomasz Roguski "Kornel”. Od września 1984 r. FMW wydawało pismo "Bunt”, które zawierało komunikat o powstaniu organizacji oraz apel do młodzieży. Niezależnie od FMW w Warszawie w październiku 1984 r. powstała Gdańska Federacja Młodzieży Walczącej. FMW zrzeszała uczniów, robotników i studentów, a od 1984 r. rozbudowywała swoje struktury na prawie całą Polskę.
Autor: Marcin Szywała (PAP)
mss/ zm/