Konserwatorzy przywracają barokowy blask wyposażeniu kościoła św. Jana Kantego w Kętach, który – według tradycji – został wzniesiony w miejscu domu narodzin patrona. Odrestaurowali ołtarz główny i boczny dedykowany św. Józefowi – podaje diecezja bielsko-żywiecka.
„Podczas przeprowadzonej konserwacji oczyszczono drewnianą strukturę obu retabulów, konserwując pokrywającą je tzw. szypolen (chipolin)” – powiedział cytowany przez służby prasowe Kościoła bielsko-żywieckiego dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Szymon Tracz.
Duchowny wyjaśnił, że "szypolen" to popularna technika malarska stosowaną w XVIII w. Polegała na wykonaniu warstwy kryjącej, która składała się z wywaru z czosnku bądź cebuli, liści piołunu, soli i octu połączonego z klejem pergaminowym oraz kredą.
Ks. Tracz dodał, że oczyszczono i uzupełniono części złocone w obu ołtarzach. Poddano też konserwacji obrazy – wizję św. Jana Kantego z głównego ołtarza, a także wizerunek św. Józefa.
Monumentalny ołtarz główny w kęckim kościele św. Jana Kantego powstał ok. 1724 r., a boczne i ambona krótko po 1730 r. Ich autorem był krakowski snycerz Piotr Rojowski.
Diecezja podała, że w kolejnym etapie restauracji zostaną poddane figury z głównego ołtarza oraz zakończona zostanie konserwacja lewego ołtarza bocznego - Niepokalanego Poczęcia NMP.
Monumentalny ołtarz główny w kęckim kościele św. Jana Kantego powstał ok. 1724 r., a boczne i ambona krótko po 1730 r. Ich autorem był krakowski snycerz Piotr Rojowski.
Kościół św. Jana Kantego powstał w miejscu, w którym – według tradycji - stał dom jego narodzin. Pierwotnie była tam kaplica wzniesiona w połowie XVII w. W 1781 r. kaplicę konsekrował bp Krzysztof Szembek. W ten sposób obiekt stał kościołem.
Jan Kanty urodził się w Kętach w 1390 r. Ukończył studia w Krakowie, po których przyjął święcenia kapłańskie. W 1429 r. zaczął wykładać na Akademii Krakowskiej. Kilkakrotnie pielgrzymował do Rzymu. Zmarł w opinii świętości w 1473 r. Został beatyfikowany w 1680 r., a kanonizowany w 1767 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ je/