Ze względu na epidemię koronawirusa obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück odbywają się w niedzielę w formie transmisji internetowej.
Wirtualne uroczystości są dostępne w niedzielę od 10:00 do 17:00 na stronie Muzeum Pamięci Ravensbrück pod adresem www.ravensbrueck-sbg.de.
W trakcie obchodów opublikowane zostaną nagrania wideo z wypowiedziami ocalałych więźniarek obozu koncentracyjnego, m.in Barbary Piotrkowskiej - obecnie przedstawicielki Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück.
Swoje wystąpienia przygotowali także m.in. przedstawiciele władz muzeum, premier Brandenburgii Dietmar Woidke oraz francuska minister ds. europejskich Amelie de Montchalin. Wszystkie wypowiedzi będą też dostępne w języku polskim.
Częścią programu będą filmy o projektach artystycznych i edukacyjnych Muzeum Pamięci, których prezentacja była częścią pierwotnie planowanego programu wydarzeń - poinformowali organizatorzy. Organizatorzy udostępnią też zapis koncertu "Siła Miłości", który z okazji obchodów został wcześniej nagrany w Krakowie.
"Nasze Stowarzyszenie planowało wyjazd do Ravensbrück na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu. Mieliśmy złożyć kwiaty i zapalić znicze, modlić się, wspominać o dzielnych kobietach w miejscach pamięci" - napisało w oświadczeniu krakowskie stowarzyszenie "Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrueck". "Niestety epidemia pokrzyżowała nasze plany" - poinformowały władze stowarzyszenia i zachęciły do śledzenia wirtualnych obchodów.
Wśród ponad 130 tys. więźniów, głównie kobiet i dzieci, których Niemcy uwięzili w czasie II Wojny Światowej w KL Ravensbrück największą grupę stanowiły Polki. Do niemieckiego obozu koncentracyjnego trafiały m.in. za udział w strukturach Państwa Podziemnego jak np. Karolina Lanckorońska czy Wanda Półtawska.
Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP)
lugr/ mars/